لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

مخالفان دولت ليبی در بنغازی؛ ارتش و نفت


مخالفان دولت ليبی در بنغازی؛ ارتش و نفت
مخالفان دولت ليبی در بنغازی؛ ارتش و نفت

جديدترين فارغ التحصيلان دانشکده افسری ارتش، نيروی دريايی، و هوايی مخالفان دولت ليبی روز يکشنبه در شهر بنغازی در مقابل فرماندهان نظامی ارشد و اعضای خانواده های خود رژه رفتند.

علی ترهونی، وزير دارايی شورای ملی انتقالی ليبی، روز يکشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی در شهر بنغازی اعلام کرد حوزه های نفتی شرق کشور تا زمان برقراری آرامش کار خود را از سر نخواهند گرفت و کارکنان نفتی به کارهايشان باز نخواهند گشت.

آقای ترهونی ضمن اينکه هشدار داد اين مساله ممکن است مدت ها به طول بيانجامد، افزود: «در حال حاضر مساله اصلی در مورد حوزه های نفتی، موضوع محافظت از آنها و امنيت کارکنان آنها است. برای من بالاترين هدف، در درجه اول همين است. ما شبانه روز کار می کنيم تا مطمئن شويم که امنيت حوزه های نفتی تأمين می شود.»

تا پيش از بحران سياسی اخير در ليبی، ميزان نفت خام توليدی اين کشور به يک ميليون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز می رسيد، به عبارتی ديگر حدود دو درصد از مجموع نفت خام جهان توسط ليبی تأمين می شد.

اما از زمان قيام مردم ليبی عليه رژيم معمر قذافی تا کنون روند فعاليتهای توليدی مناطق نفت خيز اين کشور به کلی راکد مانده است.

در عين حال، شهر بنغازی روز يکشنبه شاهد برگزاری مراسم رژه جديدترين فارغ التحصيلان دانشکده های افسری ارتش، نيروی دريايی و هوايی اپوزيسيون ليبی بود.

ژنرال عبدالفتاح يونس، از فرماندهان سابق ارتش قذافی که به نيروهای مخالف پيوسته و در حال حاضر از فرماندهان شاخص و برجسته شورای ملی انتقالی ليبی به شمار می رود در جمع فارغ التحصيلان جديد ابراز اميدواری کرد که آنان بتوانند با احساس مسئوليت از افراد مافوق خود تبعيت کنند، چون همراهی آنها از اهميت زيادی برخوردار است.

آقای يونس در ادامه افزود: «فرماندهان ارشد و سران ارتش نيز به نوبه خود از هيچ اقدامی در جهت آزادی ليبی از يوغ سلطه گرايان و قصابان فروگذار نخواهند کرد.»

XS
SM
MD
LG