لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۸

کابينه جديد ليبی اعلام شد


کابينه جديد ليبی اعلام شد

شورای ملی انتقالی ليبی اسامی اعضای کابينه جديد را که کشور را تا برگزاری نخستين انتخابات پارلمانی از زمان سرنگونی معمر قذافی اداره خواهد کرد، اعلام کرده است.

فهرستی که مقامات ان تی سی روز سه شنبه اعلام کردند اوسامه الجويلی را بعنوان وزير دفاع شامل می شود؛ او فرمانده نيروها در شهر زينتان است که سيف الاسلام قذافی را دستگير کردند.

در اين ميان، دادستان دادگاه جنايی بين المللی گفت محاکمه سيف الاسلام، تا زمانی که معيارهای دادگاه رعايت شود، ممکن است بجای لاهه در ليبی برگزار شود.

لوئيس مورنو - اوکامپو روز سه شنبه در طرابلس با مقامات مسئول ملاقات کرد. اين ديدار در حالی صورت گرفت که شورای انتقالی ملی برای اعلام کابينه جديدی که تا زمان برگزاری نخستين انتخابات از زمان عزل معمر قذافی کشور را اداره خواهد کرد، آماده می شد.

دادگاه جنايی بين المللی جنائی سيف الاسلام قذافی و عبداله السنوسی، رييس سابق سازمان اطلاعات و امنيت ليبی، را باتهام جنايت عليه بشريت، تحت پيگرد قرار داده است. رزمندگان ان تی سی اخيرا آنها را در حملات جداگانه در صحرای جنوب ليبی، دستگير کردند.

گروه های بين المللی طرفدار حقوق بشر می گويند اين دو مرد در ليبی از محاکمات عادلانه برخوردار نخواهند شد. کشور پس از ۴۲ سال حکومت قذافی که نهادهای ليبی را آگانه ضعيف نگاه می داشت، از يک سيستم قضايی معتبر بی بهره است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا از مقامات ليبی خواست با زندانيان بگونه ای انسانی رفتار کنند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در اوائل سال جاری به دادگاه جنايی بين المللی اجازه داد درباره جنايات جنگی و جنايت عليه بشريت در ليبی تحقيق کند، اما دادگاه فقط در صورتی می تواند عاملان را مجازات کند که کشوری نخواهد يا قادر نباشد اين کار را انجام دهد.

XS
SM
MD
LG