لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۴

مخالفت فرانسه با پيشنهاد ايتاليا در مورد عمليات ليبی


مخالفت فرانسه با پيشنهاد ايتاليا در مورد عمليات ليبی
مخالفت فرانسه با پيشنهاد ايتاليا در مورد عمليات ليبی

رد درخواست ايتاليا از سوی فرانسه و بريتانيا بر سر توقف حمله های هوايی به مواضع دولتی ليبی احتمالاً موجب بروز اختلاف ميان هم پيمانان سازمان ناتو خواهد شد.

ايتاليا پيشنهاد کرده بود که به منظور تسهيل کار امداد رسانی به مردم ليبی حمله های هوايی موقتاً متوقف شود.

وزير امور خارجه ايتاليا روز چهارشنبه از ديگر اعضای ناتو دعوت کرد حمله های هوايی ناتو به حال تعليق درآيد تا کريدورهای هوايی برای کمک رسانی به مردم ليبی تسهيل شود.

رسانه های ليبی گزارش دادند که عمر موسی، دبير کل اتحاديه عرب، نيز دعوتی مشابه پيشنهاد وزير امور خارجه ايتاليا، بعمل آورده است.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه بی درنگ اين پيشنهاد را رد کرد و گفت ناتو بايد فشار خود را تشديد کند، زيرا هرگونه وقفه ای در عمليات نظامی به قذافی فرصت تجديد سازمان خواهد داد. بريتانيا نيز با اين نظريه موافقت کرده است.

از سوی ديگر، معمر قذافی روز چهارشنبه، ضمن محکوم کردن حمله های هوايی که منجر به تلفات غيرنظاميان شده است، عهد کرد نبرد را ادامه دهد . قذافی در سخنانی کشورهای عضو ناتو را «قاتلانی» خواند که فرزندان و نوه های مردم ليبی را می کشند.

اما سخنگوی ناتو گفت تلفات غيرنظاميان در روز يکشنبه ناشی از نقص فنی درسلاحها و تلفات روز جمعه ناشی از اشتباه در شناسايی افراد غيرنظامی بوده است.

XS
SM
MD
LG