لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۶

نيروهای مخالف قذافی ناتو را به دليل عدم پشتيبانی در مناطق کوهستانی غرب ليبی مورد انتقاد قرار دادند


نيروهای مخالف قذافی ناتو را به دليل عدم پشتيبانی در مناطق کوهستانی غرب ليبی مورد انتقاد قرار دادند
نيروهای مخالف قذافی ناتو را به دليل عدم پشتيبانی در مناطق کوهستانی غرب ليبی مورد انتقاد قرار دادند

بامداد جمعه دور جديد حمله های هوايی نيروهای سازمان ناتو پايتخت ليبی را لرزاند.

يک روز پيش از اين حمله، کشورهای عربی وکشورهای عضو سازمان ناتو تعهد کردند مبلغ يک ميليارد و يکصد ميليون دلار به شورای اپوزيسيون، و غيرنظاميانی که در اين جنگ آسيب ديده اند کمک کنند.

گروه تماس با ليبی که ۲۲ عضو دارد، در پی اجلاس خود که برای تعيين وضعيت آينده ليبی پس از برکناری قذافی در امارات متحده عربی تشکيل شده بود، تدابير مالی خود را اعلام کرد.

در اين اجلاس ايتاليا تعهد کرد نزديک به ۶۰۰ ميليون دلار کمک به شورشيان ليبی پرداخت کند. فرانسه نيز کمکی به مبلغ ۴۲۰ ميليون دلار به شورشيان ليبی تعهد کرده است. کويت، قطر، و ترکيه نيز وعده کمکهای مشابه ای را داده اند.

ايالات متحده آمريکا وعده کمک مستقيم نداده، اما گفته است بيش از ۲۶ ميليون دلار کمکهای انساندوستانه به ليبی را تأمين خواهد کرد.

در اجلاس امارات متحده، وزير امور خارجه آمريکا گفت دوران قذافی بسر آمده است، و فرستاده ويژه روسيه نيز گفت قذافی با حمله به ملت خود اخلاقاً حق رهبری ليبی را از دست داده است.

در همين حال در حمله نيروهای طرفدار محمد قذافی رهبر ليبی به معترضان حکومت وی در بندر مصراته چندين تن کشته و مجروح شدند.

يک بيمارستان موقتی در حاشيه بندر مصراته در غرب آن کشور روز جمعه صحنه ورود آمبولانس و خودروهايی بود که کشته شدگان و مجروحان را تحويل می دادند. نيروهای مخالف حکومت معمر قذافی رهبر ليبی که مورد حمله نيرو های طرفدار وی واقع شده بودند.

نيروهای طرفدار معمر قذافی روز جمعه بندر مصراته را که در کنترل مخالفان آقای قذافی است با موشک مورد حمله قرار دادند که منجر به تلفات و زخمی شدن شماری از مردم شد. در حالی که تعداد دقيق کشته شدگان معلوم نيست ولی گفته می شود ده نفر در اين حمله مجروح شده اند.

از آن جا که انفجار برخی از موشک ها در نزديکی بيمارستان شهر مصراته شنيده شده است هنوز معلوم نيست کسانی که به بيمارستان موقتی خارج از شهر منتقل شدند از بيمارستان اصلی مصراته آورده شدند يا نه.

نيروهای مخالف قذافی همچنين اعلام کردند روز پنجشنبه مواضع آنان در مناطق کوهستانی غرب ليبی و چندين شهر و روستا مورد حمله نيرو های آقای قذافی قرار گرفت و نيروهای پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، را به دليل عدم پشتيبانی کافی از آنان مورد انتقاد قرار دادند.

نيروهای مخالف معمر قذافی که پنج ماه پيش خيزش سياسی عليه وی را آغاز کردند فاقد تجهيزات نظامی و نظم لازم برای مقابله با نيروهای رهبر ليبی هستند.

XS
SM
MD
LG