لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۶

گفتگوی خبرنگار صدای آمريکا با دبيرکل ناتو و رهبران اپوزيسيون ليبی


گفتگوی خبرنگار صدای آمريکا با دبيرکل ناتو و رهبران اپوزيسيون ليبی
گفتگوی خبرنگار صدای آمريکا با دبيرکل ناتو و رهبران اپوزيسيون ليبی

همزمان با بمباران مراکز دولتی ليبی در طرابلس توسط هواپيماهای ناتو، دبير کل ناتو، از واشنگتن ديدن کرد. يکی از رهبران مقاومت ليبی نيز که در همان زمان در واشنگتن بود گفت اپوزيسيون برای پيروزی بر معمر قذافی نياز به بمب های بيشتر دارد.

کارولين پِرِسوتی از صدای آمريکا با آقای راسموسن و اين رهبر مقاومت ليبی در خصوص تازه ترين تحولات در ليبی گفتگو کرده و گزارش زير را تهيه کرده است.

جنگنده های ناتو روز پنجشنبه طرابلس را هدف قرار دادند. يکی از مجتمع های مسکونی معمر قذافی، رهبر ليبی و چند مرکز دولتی تخريب شد. مقامات ليبی خبرنگاران خارجی را برای بازديد به اماکن آسيب ديده و بيمارستانی که مقامات می گويند قربانيان به آن منتقل شدند، بردند. در همين حال، آندرس فوگ راسموسن، دبير کل ناتو، در واشنگتن در خصوص مأموريت اين سازمان در ليبی و همچنين نقش در حال تغيير اين ائتلاف بين المللی، گفت: «در حالی که گذشته و حال ِ ناتو گويا هستند، اما آينده آن هنوز رقم نخورده است.»

در خاورميانه ، ناتو با تغييرات تکان دهنده مواجه است. در ماه مارس سال جاری، منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبی برقرار شد. مجتمع مسکونی قذافی بارها هدف حملات موشکی قرار گرفت. در پرتو اين وقايع، يکی از مخالفين رژيم ليبی که خود را رهبر يک گروه صلح طلب نافرمانی مدنی می خواند، تصريح می کند که حملات ناتو روحيه مردم را بالا برده است. او که در بريتانيا کار می کند، اخيراً از شهر زادگاهش، ترابلس ديدن کرد. پرسوتی از او در واشنگتن سوال کرد در صورتی که بتواند با آقای راسموسن ملاقات کند، چه پيامی برای وی خواهد داشت. او گفت: «چرا ترديد؟ با هر ترديدی نيروهای قذافی فرصت حملات بيشتر پيدا می کنند. با هر تعللی، غيرنظاميان بيشتری کشته و زخمی می شوند.»

آقای راسموسن در پاسخ پرسوتی که نظر وی را در اين ارتباط جويا شد گفت: «هيچ ترديدی وجود ندارد. از همان آغاز، زمانی که ما فرماندهی را تحويل گرفتيم، در سطح بالايی به انجام عمليات پرداختيم. شش هفته و ۶ هزار حمله.»

وحيد بورشان، يکی از رهبران اپوزيسيون ليبی که او نيز در واشنگتن به سر می برد با نمايندگان کنگره آمريکا ملاقات کرد. او می گويد: «ناتو به اندازه کافی پيگير نيست.»

نيروهای اپوزيسيون در هفته جاری، پس از روزها نبرد، فرودگاه مصراته را گرفتند و مقادير بسياری سلاح به دست آوردند. آقای راسموسن می گويد، ناتو نمی خواهد از اين پيروزی بهره برداری کند.

دبير کل ناتو می گويد، اين ائتلاف يکصد و ۵۰ هزار نيرو در سراسر جهان در اختيار دارد و نه تنها به تغييرات واکنش نشان می دهد، بلکه، خود، اين تغييرات را شکل می دهد.

با اينهمه، در ليبی، اين تغييرات به اندازه کافی سرعت نداشته است.

XS
SM
MD
LG