لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۲

صوفيان ليبی جشن ميلاد پيامبر اسلام را برغم فشار سلفی ها برگزار کردند


صوفيان ليبی جشن ميلاد پيامبر اسلام را برغم فشار سلفی ها برگزار کردند
صوفيان ليبی جشن ميلاد پيامبر اسلام را برغم فشار سلفی ها برگزار کردند

صوفيان ليبی به رغم فشارهای موجود از طرف اسلامگرايان تندرو سالگرد ولادت پيامبر اسلام را جشن گرفتند.

صوفيان ليبی روز شنبه گذشته بدون اعتنا به فشار مسلمانان سلفی، در مرکز شهر طرابلس، ميلاد پيامبر اسلام را جشن گرفتند.

آنها با سرودن ترانه های مذهبی همراه با نوای طبل و سنج در کوچه های باريک شهر طرابلس، مقدس ترين مراسم خود را برگزار کردند.

مراسم جشن سالگرد ميلاد پيامبر اسلام با وجود همه نگرانيها و احتمالاتی که در مورد حمله اسلامگرايان تندرو به دراويش احساس می شد، برگزار شد. اين مراسم، نخستين رويداد مذهبی است که از زمان سرنگونی معمر قذافی تا کنون برگزار شده است. در دوران حکومت قذافی مراسم مذهبی به شدت تحت کنترل قرار داشتند.

از زمانی که نيروهای سياسی ليبی برای شرکت در مبارزات انتخابات سراسری ماه ژوئن تشکيل حزب می دهند، اختلافات ميان فرقه سنتی صوفيان و سلفی ها - شاخه تحت نفوذ وهابيون سعودی - و ساير اسلامگرايان افراطی، شديدتر شده است.

مراسم جشن ميلاد پيامبر اسلام در مدارس قديمی شهر آغاز شد. يکی از مدرسان مدرسه سيد عبدالرحمان در تشريح ديدگاههای سلفی ها می گويد: آنها سلفی نيستند، سلفی های واقعی روز تولد پيامبر را جشن می گيرند. بنابراين هر گروه از سلفی ها يا صوفيهايی که اعتقادی به برگزاری جشن ميلاد پيامبر اسلام نداشته باشند، از ما نيستند.

اسلامگرايان افراطی ماه گذشته، با بولدوزر، ديوار گورستان قديمی صوفيهای شهر بنغازی را تخريب کردند، دعاخانه آن را بستند و اجساد ۲۹ نفر از شخصيتهای مهم آنها را از گورستان خارج کردند.

با وجوديکه مراسم جشن ميلاد پيامبر اسلام بدون درگيری برگزار شد، اما رهبران مذهبی صوفيان ليبی از اين نگرانند که با توجه به اينکه بسياری از رهبران مذهبی جديد کشور سلفی هستند، نه تنها همکيشان خود را در رأس امور مذهبی قرار می دهند، بلکه راديو و تلويزيون دولتی ليبی نيز مرتب در حال آموزش ديدگاههای سلفی ها هستند.

XS
SM
MD
LG