لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

تعدد مراکز قدرت در ليبی


تعدد مراکز قدرت در ليبی
تعدد مراکز قدرت در ليبی

گروهی از شبه نظاميان مسلح ليبی هنوز حتی پس از شش ماه خاتمه جنگ داخلی، بر بخش هايی از ترابلس و مناطقی از صحرای وسيع شمال آفريقا کنترل دارند. بسياری از مبارزان انقلابی که در جنگ برای سرنگونی رژيم معمر قذافی شرکت کردند، از پيروی از دستورات وزرات دفاع، وزارت کشور و پليس تازه تاسيس ليبی، سرباز زده اند.

برخی از انقلابيونی که سلاح های خود را تحويل نداده اند، نگرانند هواداران قذافی و فرصت طلبانی که می خواهند پيشرفت به سوی دموکراسی را سد کنند، در نهادهای رسمی دولتی در ليبی، نفوذ کرده باشند.

عبدالقادر، رهبر يکی از گروه های شبه نظامی مسلح مستقر در ترابلس است، اما اعضای گروه او از منطقه ای در ۸۰ کيلومتری پايتخت به شهر آمده اند. او از قبول مقررات و قوانين جديد دولتی خودداری کرده است و می گويد: همه گروه های شبه نظامی با تشکيل گروه های جديد به ارتش ملی می پيوندند، اما هنوز بقايای رژيم گذشته عقايد خود را بر جنگجويان انقلابی، تحميل می کنند. ما با اين مخالفيم. بدون آنکه بخواهيم به نام آنها اشاره کنيم، بايد بگويم با آنها مخالفيم، زيرا انقلاب ما يک انقلاب افتخارآميز است که نمی تواند فرامين آن ها را اجرا کند. ما به فرصت طلبان اجازه نمی دهيم، ثمرات انقلابمان را بدزدند.

مقام های ليبی به همه گروه های مسلح شبه نظامی در ترابلس دستور دادند، تا پايان ماه دسامبر جاری، سلاح های خود را تحويل دهند. شورای شهر نيز از گروه ها خواسته است يا به زندگی غيرنظامی خود باز گردند و يا به نيروی های امنيتی وزارت کشور يا وزارت دفاع بپيوندند.

عبدالرزاق العرادی، يکی از اعضای شورای ملی انتقالی، از مقام های ليبی خواست تاريخ مشخصی را برای زمان انحلال کليه گروه های شبه نظامی درترابلس، اعلام کنند.

از زمان خاتمه جنگ داخلی ۸ ماهه در ليبی، گروهای شبه نظامی رقيب، بارها درگيری های نظامی داشتند. ساکنان ترابلس از رفتار اين گروه ها که از مناطق ديگر آمده اند و هر کدام نقطه ای از اين شهر را در کنترل گرفته اند، خسته و ناراحت هستند.

با اين حال، عبدالرحيم کيب، نخست وزير موقت ليبی، می گويد، تا زمانی که راه حلی برای رفع مشکلات بيکاری و آموزش در ليبی به جوانان پيشنهاد نشود، او نمی تواند در خلع سلاح شبه نظاميان، موفق شود.

XS
SM
MD
LG