لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

برخوردهای مسلحانه گروه های شبه نظامی رقيب در ليبی


برخوردهای مسلحانه گروه های شبه نظامی رقيب در ليبی
برخوردهای مسلحانه گروه های شبه نظامی رقيب در ليبی

با گذشت دو ماه از مرگ معمر قذافی، عدم توانايی دولت جديد ليبی در تثبيت قدرت خود و افتادن مسئوليت امنيت کشور به دست نيروهای شبه نظامی باعث شده تا مردم اين کشور اغلب شاهد برخوردهای مسلحانه گروههای رقيب در ميان شبه نظاميان باشند.

صدها نفر از ساکنان جنزور، شهرکی در حومه پايتخت ليبی، روز جمعه در مراسم خاکسپاری يکی از مقامهای محلی اين شهر که در درگيريهای گروههای مسلح رقيب جان خود را از دست داده بود، شرکت کردند. درگيری شديدی که به تخريب يکی از پايگاههای شبه نظاميان در حومه طرابلس منجر شد، و تداوم اين برخوردها خطر بزرگی برای تثبيت ليبی جديد به شمار می رود.

درگيريهای جنزور، شهری که ۱۷ کيلومتر تا طرابلس بيشتر فاصله ندارد، زنگ خطری است که نشان می دهد با وجود همه تلاشهای دولت موقت و تازه تأسيس ليبی، برای مهار شبه نظاميان، اين افراد بزرگترين تهديد عليه امنيت کشور، تلقی می شوند.

پست بازرسی شهر که از آن به اشرف عبدالسلام و راننده او تيراندازی شده بود، توسط شبه نظاميان زنتان اداره می شد، شهری که در جنوب غرب طرابلس قرار دارد. شبه نظاميان زنتان نقش بزرگی در سرنگونی قذافی داشتند، و اکنون در اکثر شهرهای اطراف طرابلس نيرو مستقر کرده اند.

مراسم خاکسپاری اشرف عبدالسلام به نمايش قدرت شبه نظاميان جنزور مبدل شد، حدود پانصد نفر در اين مراسم شرکت داشتند و اکثر آنها اسلحه با خود حمل می کردند.

افراد محلی می گويند، بلافاصله بعد از کشته شدن عبدالسلام، ساکنان جنزور به مقر نيروهای زنتان، ساختمان پليس مخفی سابق قذافی حمله کردند، و همه وسايل آنها را به غارت بردند.

روز جمعه اثری از شبه نظاميان زنتان در جنزور وجود نداشت، بقايای دو جيپ سوخته در مقابل مقر متروک شبه نظاميان زنتان به چشم می خورد، ۵ خودرو در داخل مقر از بين رفته بود، و يک اتومبيل هنوز در آخرين شعله های بی رمق آتش که از روز جمعه باقی مانده بود، می سوخت.

عبدالحافظ سليمان، سرپرست شورای نظامی جنزور، در مصاحبه با خبرگزاری رويترز گفت: اينها همه نتيجه دخالت کسانی است که از محل ديگری به شهر ما آمده اند و بطور غيرقانونی اينجا کار می کنند.

عبدالناصر فرانده، سرپرست شورای شهر جنزور، می گويد: گروههای مسلح برای ليبی به مشکل امنيتی بزرگی تبديل شده اند و آنها از افراد زنتان می خواهند که از جنزور بطور کامل خارج شوند و اجازه دهند شورای نظامی با نظارت وزرای کشور و دفاع، مسئوليت حفظ و کنترل امنيت شهر را بر عهده بگيرند.

XS
SM
MD
LG