لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

تازه ترين تحولات در ليبی


تازه ترين تحولات در ليبی
تازه ترين تحولات در ليبی

پاکسازی سرت، زادگاه معمر قذافی و آخرين پناهگاه او در ليبی، آغاز شده است. شهری که پس از چند هفته نبرد موافقان و مخالفان وی به تلی از خرابه، تبديل شد.

پاکسازی سرت بايد از جايی شروع می شد و اهالی از خيابان اصلی شهر شروع کرده اند، جايی که نشان می دهد چند روز پيش ميدان نبرد بود.

برای اين داوطلبان، سرت شهر آنهاست، و مهم نيست طرفدار معمر قذافی بودند يا مخالف او. شهری که ۸۰ هزار نفر جمعيت داشت و اکنون ويران شده است.

يک دوطلب می گويد: ما جمع شديم که کشورمان را پاکسازی و از آن محافظت کنيم. اين شهر توسط دو طرف، نيروهای قذافی و شورشيان ويران شد.

علی صالح الزرگا، بازرگانی که در جنگ لطمه بسيار خورده است، می گويد: همسر و فرزندانم قبل از شدت گرفتن نبرد، شهر را ترک کردند ولی خانه ام بارها هدف مواد منفجره قرار گرفت. من نمی خواهم همسرم به شهر بازگردد و منزل ما را در چنين شرايطی ببيند. نه، او اين وضعيت را نديده است، اگر ببيند ممکن است، غش کند. نمی توانم بگذرام تا وقتی خانه را تعمير نکرده ام و رنگ نزده ام، برگردد، و خانه را بدينگونه ببيند.

مغازه او هم سرنوشت بهتری نداشته است. وی تخمين می زند بازسازی مغازه نيم ميليون دلار هزينه بردارد. اما وی در حال حاضر درآمدی ندارد و نمی تواند زندگيش را دوباره بنا کند.

علی صالح می گويد: سازمان ملل متحد گفته بود می خواهد از غيرنظاميان حفاظت کند. من يک غيرنظامی هستم و از سازمان ملل متحد و شورای انتقال ملی می خواهم به غيرنظاميان سرت، کمک کنند.

ساکنان شهر دوست ندارند در مورد سياست سخن بگويند اما به آينده اميدوارند. آنها نمی دانند چگونه ممکن است شهرشان باز سازی شود اما می دانند قدم اول پاکسازی آن است.

***

در همين حال ماموريت نيروی هوايی ناتو در ليبی روز دوشنبه آينده، به پايان می رسد. هفت ماه پيش، در پی افزايش سرکوب مخالفان در ليبی، شورای امنيت، منطقه پرواز ممنوع در حريم هوايی آن کشور تعيين کرد، و جنگنده های ناتو مواضع هواداران معمر قذافی را هدف قرار دادند. اکنون با پايان دوران رهبر پيشين ليبی، ماموريت نيروهای ناتو در آن کشور نيز به پايان می رسد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با پايان ماموريت نظامی ناتو در ليبی موافقت کرد. هر پانزده عضو شورای امنيت به قطعنامه ای رای مثبت دادند که بر اساس آن مقررات منطقه پرواز ممنوع در حريم هوايی ليبی ملغی می شود و ماموريت نيروهای ناتو در حفاظت از شهروندان ليبی به پايان می رسد.

از ماه مارس سال جاری، نيروی هوايی ناتو با حمايت از شبه نظاميان مخالف رهبر پيشين ليبی مواضع نيروهای وفادار به معمر قذافی را هدف قرار می داد.

ناتو ماموريت خود را محدود به حملات هوايی کرد و سربازی به داخل خاک ليبی اعزام نکرد. اکنون با توجه به سقوط دولت معمر قذافی، کشورهای عضو ناتو ماموريت هفت ماهه نيروهای اين سازمان را در ليبی مثبت ارزيابی می کنند.

ژرارد آراد، سفير فرانسه در سازمان ملل، می گويد: اين پايان يک دوره است - دوره ای که بايد به آن افتخار کنيم.

رای مثبت هر پانزده عضو شورای امنيت در خصوص پايان ماموريت ناتو در ليبی، نشان از وحدت نظر جامعه بين المللی در خصوص ليبی دارد.

ارک ليال، سفير بريتانيا در سازمان ملل، گفت: تصويب اين قطعنامه نتيجه همکاری نزديک بريتانيا و روسيه طی ماه های اخير بود. اين امر که قطعنامه با اجماع کامل به تصويب رسيد نشان از وحدت نظر در خصوص ليبی دارد.

اکنون نگاه ها به اقدامات شورای ملی انتقالی قدرت در ليبی معطوف است، شورايی که مسئول برگزاری انتخابات سراسری و فراهم کردن شرايط برای تشکيل دولت آينده ليبی است.

سوزان رايس، سفير آمريکا در سازمان ملل، گفت: ما می خواهيم مسئولان ليبی تلاش کنند تا دولتی با حضور تمامی گروه های سياسی تشکيل شود و حقوق تمامی مردم ليبی تامين شود.

مقام های شورای ملی انتقالی قدرت، از امکان حمايت های نظامی ناتو برای حفاظت از مرزهای ليبی سخن گفته و از همين رو خواستار تعويق در پايان ماموريت نيروهای ناتو شده بودند. اما بر اساس رای شورای امنيت، ماموريت نيروی هوايی ناتو در ليبی، روز دوشنبه سی و يکم ماه اکتبر به پايان می رسد.

***

از سوی ديگر خبر های رسيده در روز شنبه حاکی است سيف الاسلام، پسر فراری معمر قذافی، در مورد تسليم خود، در مذاکراتی غيررسمی با دادگاه جنايی بين المللی، از طريق واسطه ها، در حال گفت و گو است.

سيف الاسلام که به کشتار معترضان غيرنظامی متهم است به اتهام جنايت عليه بشريت از سوی دادگاه لاهه تحت تعقيب است. وی به ميانجيگران گفته است که بی گناه است.

دادگاه لاهه تعهد خود را به محاکمه ای منصفانه برای سيف الاسلام قذافی، تأکيد کرده است. عقيده بر اين است که سيف الاسلام قذافی در يک کشور آفريقايی در همسايگی ليبی در حرکت است.

XS
SM
MD
LG