لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

اتئلاف جديدی در ليبی به رهبری محمود جبرييل اعلام موجوديت کرد


اتئلاف جديدی در ليبی به رهبری محمود جبرييل اعلام موجوديت کرد
اتئلاف جديدی در ليبی به رهبری محمود جبرييل اعلام موجوديت کرد

محمود جبرييل، اولين نخست وزير دوران انتقالی در ليبی، شکل گيری يک ائتلاف جديد از احزاب سياسی و سازمان های غيردولتی را با هدف ايجاد اتحاد در آن کشور، رهبری خواهد کرد.

محمود جبرييل که اولين نخست وزير ليبی پس از سقوط رژيم معمرقذافی بود، روز سه شنبه از تشکيل يک ائتلاف جديد خبر داد. اين تشکل که ائتلاف ملی خوانده می شود احزاب سياسی، سازمان های غيردولتی و گروه های ديگر را در بر خواهد گرفت و با هدف ايجاد يک دولت با ثبات، سازماندهی شده است. هنوز رهبران اين ائتلاف نقشی را که اين تشکل جديد در حيات سياسی ليبی ايفا خواهد کرد، تعريف نکرده اند. محمود جبرييل، تحصيل کرده در آمريکا و مشاور برنامه ريزی در دوران معمر قذافی بود. او شغل خود را رها کرد و در مبارزه عليه قذافی يک چهره بين المللی شد. او هفته گذشته هدف از تشکيل ائتلاف جديد را گفتگو برای آينده ليبی خواند.

محمود جبرئيل می گويد: ۲۶ حزب سياسی برای تشکيل اين ائتلاف متحد شده اند؛ اين ائتلاف، بيان خالصانه خواست مردم در ايجاد دولت در ليبی است. همانگونه که مردم در نبرد عليه رژيم گذشته پيروز شدند، در اين نبرد نيز پيروز خواهند شد.

محمود جبرييل قبلاً نسبت به خلا قدرت در ليبی هشدار داده بود. او می گفت در اين فضا قدرت های خارجی از گروه های شبه نظامی در خيابان ها سو استفاده خواهند کرد. او تشکيل اين ائتلاف را تنها راه حل در اين شرايط می داند.

دولت موقت تعيين شده در ماه نوامبر سال گذشته، نتوانست در مواجهه با گروه های شبه نظامی قدرت دولتی را تثبيت کند. از نظر جبرييل، امنيت مهمترين شرط برای انتخابات مجلس موسسان در ماه ژوئن است. به گفته وی هنوز انبوهی از اسلحه در شهرهای ليبی ديده می شود که بايد جمع آوری شوند.

نفوذ و قدرت اسلام گرايان از زمان آغاز بهار عربی که به سقوط ديکتاتورهای سکولار انجاميد، در سراسر منطقه، افزايش يافته است.

XS
SM
MD
LG