لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۰

گزارش: آيا اپوزيسيون ليبی از ايتاليا اسلحه دريافت می کند؟


گزارش: آيا اپوزيسيون ليبی از ايتاليا اسلحه دريافت می کند؟
گزارش: آيا اپوزيسيون ليبی از ايتاليا اسلحه دريافت می کند؟

عبدالحافظ، سخنگوی شورای ملی موقت مخالفان دولت ليبی، به رغم انکار ايتاليا ادعا کرد شورشيان در انتظار دريافت محموله تسليحات از طرف رم هستند و برای اثبات مدعای خود روز شنبه اعلام کرد، تا کنون حتی دو بار نيز برای جلب توافق رم، به ايتاليا سفر کرده اند.

تأييديه عبدالحافظ در زمينه توافق ايتاليا با ارسال تسليحات برای آنها بعداً از سوی عبدالفتاح يونس، رهبر مخالفان، پس گرفته شد.

عبدالحافظ، سخنگوی شورای ملی موقت مخالفان دولت ليبی، روز شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی در بنغازی گفت، ايتاليا از اهداف و ديدگاه ها مخالفان ليبی کاملاً حمايت می کند.

عبدالحافظ در اين کنفرانس با قاطعيت اعلام کرده است که مخالفان قذافی با کشورهای به گفته وی دوست -همچون ايتاليا- توافق کرده اند که اسلحه و نيروی نظامی در اختيار آنان بگذارند. وی تصريح کرد که برای عقد اين قرارداد به ايتاليا رفته و در حال حاضر در انتظار رسيدن تسليحات هستند و ابراز اميدواری کرد که با اين کمک ها، جنگ به نفع نيروهای انقلابی به پايان خواهد رسيد.

عبدالحافظ در پاسخ به اين سؤال که آيا حاضر است گواهی کند که ايتاليا به واقع با تأمين اسلحه برای آنها موافقت کرده است، بدون مشخص کردن نوع تسليحات گفت، بله، اين امر به تأييد پرسنل نظامی آنها نيز رسيده و اين تسليحات عنقريب به دستشان خواهد رسيد.

اما در همين حال، يک سخنگوی وزارت امور خارجه ايتاليا در رم، وجود چنين توافقنامه ای را به کلی انکار کرده و در مصاحبه با خبرگزاری رويترز گفت: «رم به شرطی حاضر می شود اسلحه در اختيار مخالفان دولت ليبی بگذارد که همانطور که در جلسه ماه گذشته گروه تماس ليبی در دوحه هم مورد توافق قرار گرفت، برای دفاع از خود باشد.»

يونس، رهبر مخالفان دولت ليبی، در واکنش به اين موضع دولت ايتاليا در يک مصاحبه با تلويزيون الجزيره ضمن پس گرفتن ادعای عبدالحافظ گفت: «خير، ما تا کنون نه از طرف ايتاليا و نه از طرف هيچ کشور ديگری اسلحه دريافت نکرده ايم. به نظر من برادرانمان دچار سوء تفاهم شده اند، و من در اينجا مايلم به نمايندگی از طرف ساير برادرانم در شورای ملی از دولت ايتاليا پوزش بخواهم.»

نيروهای مخالف دولت ليبی از مدتها قبل همواره اعلام کرده اند برای مقابله در برابر نيروهای مسلح و آموزش ديده معمر قذافی، نياز به سلاح سنگين دارند.

XS
SM
MD
LG