لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

نگرانی از آزار رنگين پوستان در ليبی


نگرانی از آزار رنگين پوستان در ليبی
نگرانی از آزار رنگين پوستان در ليبی

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، از زمان برهم خوردن نظم در ليبی، صدها مهاجر آفريقايی به اتهام حمايت از رژيم قذافی به بازداشت گروه های خودسر در آمده اند.

خبرنگار خبرگزاری آسوشيتدپرس در ليبی به تازگی اعلام کرده است تعدادی از افراد خودسر ۲۰۰ مهاجر آفريقايی را به اتهام مزدوری برای رژيم قذافی، در يک زمين فوتبال زندانی کرده اند. به گفته اين خبرنگار که از محل نگهداری بازداشتی ها ديدن کرده است، اين اتهامات صرفا جنبه فرضی دارد و در حال حاضر اين گمان در ليبی وجود دارد که آفريقاييان برای مزدوری و حمايت از رژيم قذافی به آنجا آمده اند.

رهبران نيروهای مخالف ليبی که اکنون تمرکز آنها عمدتا حول محور انسجام و تشکيل حکومت خود بر ويرانه های رژيم قذافی استوار است، می گويند، با بازداشت شدگان، با انصاف و عدالت رفتار می شود. آنان در عين حال اذعان می کنند که در اين مقطع زمانی اشراف کامل بر همه گوشه و کنار کشور، از جمله چنين اماکنی وجود ندارد.

از هفته پيش تا کنون، يعنی از زمان ورود نيروهای مخالف قذافی به طرابلس، چندين بازداشتگاه موقت در شهر ايجاد شده است.

سخنگوی شورای نظامی شهر طرابلس به خبرنگار آسوشيتدپرس گفت، تا جايی که می داند، حدود ۵ هزار نفر در بازداشت هستند اما اين فقط در حد حدس و گمان است.

سازمان عفو بين الملل و کميساريای عالی پناهندگان در مورد امنيت جان کارگران آفريقايی در ليبی ابراز نگرانی کرده اند. سازمان عفو بين الملل می گويد از آن بيم دارد که در آشفته بازار ليبی نه فقط حاميان قذافی، که هر فرد ديگری به بهانه حمايت از قذافی مورد اذيت و آزار قرار گيرد.

ديديو نيکولاس، از کارکنان ارشد کميساريای عالی پناهندگان به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت: نماينده ما اکنون چند روز است که در طرابلس است، از بيمارستان ها و مراکز بازداشت ديدن کرده و با خيلی از مردم و خانواده ها صحبت کرده است. آقای نيکولاس می گويد روز چهارشنبه ظرف دو سه ساعتی که در بيمارستان مرکزی بود، شاهد چندين مورد بدرفتاری با بيماران سياهپوست بود. در حضور او يک نفر را کتک زده بودند. ديده است که يک نفر را از تخت به پايين کشيده و برای بازجويی وی را به مصراته بردند، چون به گفته آنان در طرابلس با حوصله و دقت بازجويی نمی کنند.

در حال حاضر هيات هايی از طرف کميساريای عالی پناهندگان در طرابلس هستند. کميساريا می گويد هيچگونه مدرکی دال بر اثبات يا نفی اتهام اين افراد در دست ندارد، اما قدر مسلم، امکان آزار رنگين پوستان در ليبی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG