لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۸

حملات هليکوپترهای جنگی ناتو به هدف های نظامی در طرابلس ادامه دارد


حملات هليکوپترهای جنگی ناتو به هدف های نظامی در طرابلس ادامه دارد
حملات هليکوپترهای جنگی ناتو به هدف های نظامی در طرابلس ادامه دارد

عمليات جنگنده های بريتانيايی ناتو بر فراز آسمان پايتخت ليبی روز دوشنبه نيز ادامه يافت.

حمله های هوايی ناتو به پايگاه های نظامی در طرابلس در پی عمليات دو روز گذشته جنگنده های بريتانيايی صورت گرفت که به گفته مقام های سازمان پيمان آتلانتيک شمالی بيش از ۲۰ هدف در پايتخت ليبی را منهدم کرد.

به گفته ناتو عمليات روز شنبه در طرابلس توسط هليکوپترهای جنگی بريتانيايی و فرانسوی اجرا شد که برای نخستين بار از شروع مداخله بين المللی نظامی برای حفاظت از شهروندان ليبی و بيرون راندن معمر قذافی از قدرت، بکار گرفته می شوند. نيروهای ناتو يکشنبه حملات هوايی بر پايتخت ليبی را بمنظور وارد آوردن فشار بر رهبر ليبی برای کناره گيری وی از قدرت از سرگرفتند.

ناتوگفت برای نخستين بارماموريتهای حمله هليکوپترها با پرواز در ارتفاع کوتاه عليه تأسيسات نظامی طرابلس انجام داد. به گفته ژنرال «نيک پُاپ» حملات هوايی شنبه ناتو که توسط هليکوپترهای آپاچی بريتانيا و هليکوپترهای ببر و غزال فرانسوی انجام شد ۲۰ هدف از جمله تاسيسات رادار نظامی و پست مسلح بازرسی ليبی را نابود کردند.

ژنرال پاپ گفت: «انجام درست ماموريت و هدفگيری دقيق و انجام موفقيت آميز آن همه در يکجا احساس رضايت بخشی است.»

ژنرال پاپ همچنين گفت يک جت نيروی هوايی سلطنتی بريتانيا نيزيک انبار مهمات در ايستگاه «وادان» و تاسيسات ارتباطی نظامی در نزديکی بريقه در مرکز ليبی را نابود کردند. بريقه از اهميت استراتژيکی برای صنعت نفت ليبی برخوردار است و در کنار جاده ساحلی منتهی به پايتخت قرار دارد.

حملات اخيرناتو يک روز پس از آنکه نيروهای مخالفان نيروهای دولتی را وادار به خاتمه محاصره سه شهر غرب آن کشور کردند حاکی از گسترش عمليات ناتو و افزايش کمک به نيروهای مخالفان و تحليل و فرسايش قدرت قذافی است .

«جيسون اترينگتن،» سرهنگ هوانيروز، در مورد عمليات شنبه گفت: «با استفاده از تدارکات و تاکتيک جديد، عمليات ميتواند در ارتفاع پايين تر و کند تر انجام شود که نوعی گسترش عمليات است. وما متعهد به حمايت و حفاظت از غيرنظاميانی هستيم که هدف ايذا و آزار نيروهای قذافی قرار می گيرند.»

سرگنُی لاوروف، وزير خارجه روسيه، شنبه گفت حملات هليکوپترها ممکنست به عمليات زمينی منجر شود.

ناتو تاکنون برحملات هوايی جتهای جنگی با ارتفاع چهار هزار و پانصد متری تکيه داشته که احتمال اشتباه محاسبه در آن موجود است اما حملات هليکوپترها اين امتياز را به انُتلاف ميدهد با پرواز ارتفاع کوتاه هرچه نزديکتر هدفگيری دقيق تری انجام دهند.

XS
SM
MD
LG