لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۳

موسی ابراهيم: دليلی برای رسيدگی دادگاه لاهه به احتمال جنايات جنگی قذافی وجود ندارد


موسی ابراهيم: دليلی برای رسيدگی دادگاه لاهه به احتمال جنايات جنگی قذافی وجود ندارد
موسی ابراهيم: دليلی برای رسيدگی دادگاه لاهه به احتمال جنايات جنگی قذافی وجود ندارد

موسی ابراهيم، سخنگوی دولت ليبی، روز دوشنبه، نهم اسفند، هشدار داد که در درگيريهای داخلی ليبی جان صدها هزار انسان در خطر است. وی از مردم خواست برای اجتناب از خونريزی بيشتر، همه در زير يک پرچم متحد شوند.

موسی ابراهيم هشدار داد که تسلط به گفته وی شورشيان بر شهرهای ليبی به بهای جان هزاران انسان تمام خواهد شد. وی گفت سازمان ملل متحد و جامعه بين المللی نيز در اين ميان مزيد بر علت شده و با تهديد و تحريم به بحران کشور دامن زده اند.

سخنگوی دولت ليبی در اين زمينه گفت: «وقتی صحبت از جان صدها هزار انسان به ميان می آيد، مردم، چه ژورناليست باشند، چه سياستمدار و روشنفکر، يا ... فعال سياسی باشند و مردم عادی، همه مسئولند و همه در مقابل عملکردهايشان مسئوليت اخلاقی دارند.»

شهر بنغازی در حال حاضر در کنترل يک نهاد مردمی موسوم به شورای ملی ليبی در آمده و اين شورا قرار است تحت عنوان شبکه موسوم به علمای آزاد، سيمای انقلاب ليبی باشد.

با مقاومت معمر قذافی در مقابل خواست مردم برای کناره گيری از قدرت، ساکنان بنغازی از اين وحشت دارند که دير يا زود حملات سرکوبگرانه قذافی عليه آنان آغاز شود.

در همين حال، هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، اعلام کرده است که ايالات متحده در تماس با گروههای اپوزيسيون ليبی است. موسی ابراهيم، سخنگوی دولت ليبی، ابراز نگرانی کرده است که مبادا شکاف سياسی در کشور به جايی رسد که ديگر قابل ترميم نباشد، از اين رو ضمن اينکه وعده های اصلاحات سياسی قذافی را به مردم ياد آور شد افزود: «قدرتهای امپرياليستی غرب به دنبال نفت ليبی اند. اين همان داستان قديمی و همان کلمه جادويی است. مطمئنم شما روزنامه نگاران قبلاً هم بارها اين کلمه را شنيده ايد: نفت! اما مسأله در اينجا، تغيير حکومت ليبی نيست، مسئله اصلی نفت است.»

آقای ابراهيم گفت هيچگونه توجيهی برای تحريمهای سازمان ملل متحد عليه ليبی و طرح مسأله تحقيق در زمينه احتمال ارتکاب جنايات جنگی در مورد قذافی وجود ندارد.

از سوی ديگر، مصطفی عبدالجليل، رييس شورای ملی ليبی، که در جريان اعتراضات اخير شکل گرفته از جامعه بين المللی خواسته است برای جلوگيری از ورود مزدوران خارجی توسط قذافی برای سرکوب مردم، دولت اين کشور را مورد تحريمهای هوايی قرار دهد.

دولت فرانسه نيز روز دوشنبه اعلام کرد دو فروند هواپيمای حامل تدارکات امدادی جهت کمک به اپوزيسيون ليبی عازم شهر بنغازی شده و اين اقدام را به منزله آغاز عمليات شديد فرانسه برای براندازی قذافی توصيف کرده است.

XS
SM
MD
LG