لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

درگيری های پراکنده در ليبی و رد اتهامات از سوی سعد قذافی


درگيری های پراکنده در ليبی و رد اتهامات از سوی سعد قذافی
درگيری های پراکنده در ليبی و رد اتهامات از سوی سعد قذافی

با خاتمه آتش بسی که برای خروج غيرنظاميان از شهر محاصره شده سرت در ليبی برقرار شده بود، جنگنده های ناتو روز يکشنبه حمله هوايی در اين شهر را از سر گرفتند و جنگجويان شورای ملی انتقالی ليبی به پيشروی عليه هواداران قذافی از سمت شرقی اين شهر ادامه دادند.

گرچه نيروهای شورای ملی انتقالی در سه هفته گذشته برای تصرف شهر سرت، زادگاه معمر قذافی، تلاش کرده اند، اما، به علت مقاومت سرسختانه وفاداران به قذافی، هنوز اين شهر به تصرف کامل دولت موقت ليبی در نيامده است.

ساکنانی که سرت را ترک می کنند می گويند مواد غذايی در اين شهر ناياب شده است، اين شهر بدون برق و آب آشاميدنی است و بيمارستان شهر با کمبود دارو و امکانات برای درمان زخمی ها روبروست.

رهبران جديد ليبی کنترل بیشتر بخش های اين کشور را به دست گرفته اند، اما هنوز با مقاومت نه تنها در سرت، بلکه در بنی وليد و بخش هايی از منطقه جنوبی مواجه اند.

ژنرال «کارتر هَم» رييس فرماندهی نيروهای آمريکا در آفريقا روز شنبه گفت عمليات نظامی ناتو اساساً به پايان رسيده است و افزود: شورای ملی انتقالی و نيروهای تحت فرماندهی اش بايد قبل از خاتمه کامل ماموريت ناتو، مراکز اصلی ليبی را به خوبی تحت کنترل بگيرند.

به گفته رييس فرماندهی نيروهای آمريکا در آفريقا، شورا به اين هدف نزديک شده است.

در همين حال سعد قذافی، پسر رهبر پيشين ليبی، اتهام های وارده از سوی پليس بين الملل داير بر مشارکت مسلحانه وی در ايجاد وحشت در گذشته را تکذيب کرد. اتهام ها مربوط به زمانی است که وی رييس فدراسيون فوتبال ليبی بود. سعد قذافی اتهام ها و ادعاهای مربوط به سو استفاده های ملکی خود را نيز تکذيب کرد.

اينترپل هفته پيش با صدور اطلاعيه ای گفت از جانب شورای ملی انتقالی ليبی عمل می کند و خواهان کمک برای بازداشت سعد قذافی شد.

سعد که به کشور همسايه نيجر گريخته اقدام اينترپل را يک تصميم سياسی به منظور شناسايی شورای ملی انتقالی در نبود يک دولت کارآمد در ليبی، توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG