لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۵

انتخابات مصراته نخستين آزمون دموکراسی در ليبی پس از قذافی


\
\

چهار ماه پس از مرگ معمر قذافی، مردم مصراته در اولين آزمون دموکراسی در ليبی شرکت کردند.

مردم مصراته برای انتخاب ۲۸ عضو شورای محلی خود روز يکشنبه به پای صندوق های رای رفتند. مصراته با وظيفه دشوار بازسازی مواجه است. اين شهر شاهد شديدترين درگيری ها در قيام ۸ ماهه عليه رژيم معمر قذافی بود. قيامی که با پشتيبانی نيروی ائتلاف بين المللی به پيروزی رسيد.

نجم الدين محمد ناقوس، عضو کميته انتخاباتی مصراته که در ماه گذشته برای سازماندهی اولين رای گيری آزاد در اين شهر تشکيل شد، می گويد: امروز، يک روز تاريخی برای ليبی، و به ويژه برای مصراته است که اولين انتخابات خود را برگزار می کند. اين انتخابات آغاز شکل گيری دموکراتيک نهادهای دولتی، حاکميت قانون، برقراری عدالت و اجرای سياست های شفاف است.

حدود ۱۰۰ هزار تن از ساکنان مصراته، يعنی حدود يک سوم جمعيت اين شهر به عنوان واجدين شرايط اخذ رای ثبت نام کرده اند.

انتخابات تاريخی مصراته زمانی برگزار می شود که رهبران جديد ليبی برای ثبيت قدرت مبارزه می کنند. اما، قدرت واقعی در دست صدها گروه مسلح شبه نظامی است. دولتی که جايگزين رژيم معمر قذافی شده، اساساً ناتوان است. قادر نيست جنگجويان مسلح را مهار کند و نهادهايی را خلق کند که با فساد گسترده مبارزه کنند. با اين حال ساکنان مصراته با اميدواری به پای صندوق های رای رفتند.

يکی از شهروندان مصراته می گويد: من افتخار می کنم که به شکر خدا به اين مرحله از آزادی رسيده ايم.

اين حقيقت که اولين آزمون دموکراسی در ليبی، در مصراته برگزار شد، وزنه اين شهر، سومين شهر بزرگ ليبی را، در صحنه سياست ملی در آن کشور، نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG