لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۳

الوفد: سرانجام بنغازی، طرابلس را نجات خواهد داد


الوفد: سرانجام بنغازی، طرابلس را نجات خواهد داد
الوفد: سرانجام بنغازی، طرابلس را نجات خواهد داد

مطبوعات جهان عرب روز پنجشنبه در صفحات نخست خود رويداد های ليبی را بازتاب داده اند. رسانه ها ضمن گزارش خشونت فزاينده حکومت معمر قذافی در برابر مردم ليبی بر اين نکته تاکيد دارند که حکومت معمر قذافی رو به سقوط دارد.

الحيات بخش دوم گفتگوی خود با عبدالمنعم الهونی از همراهان معمر قذافی در شورای انقلاب ليبی را منتشر ساخته است که طی آن می گويد قذافی در آغاز برخلاف اين دوران بسيار مودب بود و زندگی ساده ای داشت.

در اردن روزنامه الدستور می نويسد قذافی سلطه خود را بر بسياری از مناطق ليبی از دست داده است. در مراکش العلم می نويسد معمر قذافی عليرغم هشدار بين المللی حمام خون در ليبی به راه انداخته است.

الشرق الاوسط اظهارات محمد السنوسی فرزند ۴۸ ساله وليعهد سابق ليبی را منتشر ساخته است که از جمله از جامعه جهانی خواسته است اقدامات خود را برای جلوگيری از ادامه کشتار مردم ليبی گسترش دهد.

در قاهره روزنامه الوفد با اشاره به اينکه مخالفان قذافی در بنغازی دومين شهر بزرگ ليبی دست بالا را در رودررويی با ديکتاتور ليبی دارند، می نويسد سرانجام بنغازی طرابلس را نجات خواهد داد.

در الجزاير روزنامه الفجر می نويسد قذافی خود را برادر رهبر ستون رهبران عرب شاهنشاه آفريقا و امام مسلمين می نامد اما او هيچکدام از اينها نيست بلکه بهترين لقب او اينست: «سفاح يا خونريز.»

روزنامه کويتی الرای العام می نويسد حکومت قذافی عملا مشروعيت خود را در عرصه بين المللی از داده است و در همين مسيرآلمان و اسپانيا اعلام کرده اند اين حکومت فاقد مشروعيت است.

روزنامه القدس العربی به نقل از منابعی اوکراينی خبر می دهد هدايت دو جنگنده هوايی ليبی که مردم را در نزديکی پايتخت هدف قرار دادند، خلبانان مزدور اکراينی به عهده داشته اند.

السفير در لبنان می نويسد رقم کشته شدگان و مجروحان در هشتمين روز از انقلاب ليبی به چندين هزار نفر می رسد.

و الوطن در قطر می نويسد حکومت قذافی با از دست دادن تدريجی مشروعيت خود در عرصه جهانی در داخل ليبی نيز رو به سقوط دارد.

XS
SM
MD
LG