لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۰

عفو بين الملل شبه نظاميان مخالف قذافی را به اعمال شکنجه و کشتار متهم کرد


عفو بين الملل شبه نظاميان مخالف قذافی را به اعمال شکنجه و کشتار متهم کرد
عفو بين الملل شبه نظاميان مخالف قذافی را به اعمال شکنجه و کشتار متهم کرد

بر اساس گزارشی که عفو بين الملل روز سه شنبه منتشر کرده است، شبه نظاميان ليبی متهم شده اند در جنگ با نيروهای رژيم سابق آن کشور دست به شکنجه و کشتار غيرقانونی زده اند.

مقام های دولت موقت ليبی ضمن استقبال از گزارش عفو بين الملل وعده داده اند در تصحيح اشتباه ها تلاش کنند اما هنوز معلوم نيست که اقدامهای شبه نظاميان، جنايت جنگی بوده يا نه؟

عفو بين الملل می گويد شبه نظاميان مخالفت دولت سابق ليبی دست به کشتار و شکنجه غيرقانونی نيروهای وفادار به معمر قذافی زده اند.

در همين حال گزارش تاکيد می کند جنايات جنگی که ارتش سابق ليبی مرتکب شده بسيار گسترده تر از اقدامات غيرقانونی شبه نظاميان است.

اما عفو بين الملل متذکر می شود که جنايات صورت گرفته از سوی شبه نظاميان قابل چشم پوشی نيست.

کارستن يورگنسن از عفو بين الملل می گويد: برخی از شبه نظاميان استفاده از زور را پذيرفته اند. آنها می گويند برای اعتراف گرفتن و جهت خلع سلاح نيروهای وفادار به قذافی از زور استفاده کرده اند.

بر اساس گزارش عفو بين الملل نيروهای مخالف قذافی که ارتباطی نامنسجم با شواری ملی انتقالی ليبی داشته اند حقوق بشر را نقض کرده اند اقداماتی که ممکن است جنايت جنگی محسوب شود. از جمله موارد اشاره شده در گزارش کشتن غيرقانونی ده ها تن از نيروهای وفادار به معمر قذافی است.

در همين حال مقام های دولت موقت ليبی ميگويند اقدامهای شبه نظاميان مصداق جنايت جنگی نيست.

محمد العلاجي، وزير دادگستری دولت موقت ليبی می گويد: شبه نظاميان ارتشی نبوده اند، بلکه آدم هايی عادی بوده اند. ممکن است اشتباهاتی رخ داده باشد ولی اين به معنی ارتکاب جنايت جنگی نيست.

العلاجی گزارش عفو بين الملل را مثبت ارزيابی می کند و تاکيد دارد چنين تحقيقاتی باعث می شود که اشتباهات گذشته تکرار نشود.

گزارش عفو بين الملل بر اساس تحقيق گروه حقيقت يابی است که درگيری های ليبی را از تاريخ ششم فوريه تا بيست و هشتم می پوشش داده است

بر اساس اين تحقيق نيروهای وفادار به معمر قذافی دست به کشتار غيرنظاميان زده اند و مناطق مسکونی را بمباران کرده اند. آدم ربايی های گسترده توسط نيروهای قذافی نيز از جمله موارد ذکر شده در گزارش است.

عفو بين الملل می افزايد جنايات جنگی مرتکب شده توسط نيروهای وفادار به معمر قذافی ممکن است مصداق جنايت عليه بشريت باشد.

XS
SM
MD
LG