لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۲

دست کم ۸۴ نفر از معترضان در ليبی کشته شدند


دست کم ۸۴ نفر از معترضان در ليبی کشته شدند
دست کم ۸۴ نفر از معترضان در ليبی کشته شدند

معترضان در لیبی با نادیده گرفتن سرکوب های دولتی در چندين شهر آن کشور وارد خیابان ها شده و خواستار کناره گیری معمر قذافی از قدرت شدند. گزارش ها حاکی از آن است که دست کم ۸۴ نفر از معترضان بر اثر برخورد میان مخالفان و گروه های حامی دولت کشته شده اند.

ویدیوهای غیرحرفه ای که روی شبکه یوتیوب و فيس بوک قرار گرفته، مخالفان ضد دولتی را در بن غازی و تریپولی نشان می دهد که سرگرم سردادن شعار هستند. همچنین تعدادی از معترضان با برافروختن آتش سعی کردند رفت و آمد خودروها را مختل کنند.

یک وبسایت مخالفان می گوید اعتراض ها در پنج شهر بیدا، بن غازی، ذنتان، ریجبان و درناح روی داده است. به نوشته وبسایت الیوم که متعلق به مخالفان است چهار نفر از معترضان توسط تک تیراندازهای نیروهای امنیتی در شهر بیدا کشته شده اند.

دولت قذافی در واکنش هایی برق آسا کوشیده است مانع از گسترش نا آرامی ها شود. حقوق کارمندان دولت دو برابر شده و ۱۱۰ نفر از شبه نظامیان اسلامگرا از زندان آزاد شده اند. قذافی ۴۶ سال است که در لیبی قدرت را در دست دارد؛ این رکوردی در میان رهبران کشورهای دنیای عرب محسوب می شود.

در این میان، تلویزیون دولتی این کشور اقدام به پخش صحنه هایی کرده است که در آن رهبر لیبی در میان هواداران خود دیده می شود. قذافی برای هوادران خود دست تکان می دهد و آنها در حمایت از او شعار می دهند. با این حال معترضان می گویند در ناحیه مرکزی بندر بن غازی به تجمع های خود ادامه می دهند.

سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه اعلام کرد نیروهای امنیتی لیبی در جریان سرکوب معترضین که در تظاهرات ضد دولتی شرکت کرده بودند ۲۴ نفر را کشتند. این سازمان به نقل از شاهدان عینی می گوید نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضین این عده را به ضرب گلوله از پای درآورده اند. مخالفان معمر قذافی، رهبر لیبی، روز پنجشنبه را «روز خشم» نامیدند، و مردم را دعوت به تظاهرات کردند. در این روز مردم به خیابان ها ریختند و با الهام از قیام مردم در دیگر کشورهای عربی دست به تظاهرات زدند؛ اما تظاهرات آنها با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

XS
SM
MD
LG