لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۵

ایتالیا با مخالفان قذافی مذاکره می کند


حرکت نیروهای شورشی به سوی بریقه
حرکت نیروهای شورشی به سوی بریقه

ایتالیا برای تدوین و ارائه یک پیشنهاد سیاسی به طرابلس با مخالفان لیبی در حال مذاکره است. این پیشنهاد آتش بس و کناره گیری معمر قذافی را هم شامل می شود.

فرانکو فرانتینی نخست وزیر ایتالیا روز جمعه در پی ملاقات با علی الاساوی معاون شورای ملی انتقالی اعلام کرد ما به این نتیجه رسیده ایم که قذافی نمی تواند در آینده لیبی نقشی داشته باشد. فرانتینی تصریح کرد که این طرح به فرستاده ویژه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به لیبی ارائه خواند شد. در همین حال قذافی بار دیگر مذاکره با شورشیان را رد کرده است. وی روز پنجشنبه در یک پیام رادیویی گفت تا روز قیامت مذاکره نخواهم کرد.

پس از جلسه روز جمعه در رم، الاساوی به خبرنگاران گفت مخالفان در روزهای اخیر با پشتیبانی ناتو پیشروی کرده اند. وی اضافه کرد نیروهای ناتو روز پنجشنبه به منطقه ای در طرابلس که دستیاران نزدیک قذافی جلسه داشتند، حمله کرده و یک دستیار ارشد او در این حمله به شدت مجروح شد. الاساوی تاکید کرد شورشیان در بندر استراتژیک نفتی بریقه و کوهستان های غرب لیبی در حال پیشروی هستند.

در همین حال، محمود جبریل رییس شورای ملی انتقالی لیبی در مادرید با خوزه لوئیس زاپاترو نخست وزیر اسپانیا ملاقات کرد. وی قول داده است دولت متبوعش از مخالفان در نبرد با قذافی حمایت کند.

XS
SM
MD
LG