لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

قذافی: تسلیم نخواهیم شد


قذافی: تسلیم نخواهیم شد
قذافی: تسلیم نخواهیم شد

پس از آن که هواپیماهای ناتو روز سه شنبه طرابلس به شدت بمباران کردند، معمر قذافی در سخنان آتشینی که از تلویزیون دولتی پخش شد، گفت مردم لیبی به زانو در نخواهند آمد و تسلیم نخواهند شد. رهبر لیبی بار دیگر تکرار کرد که تا جان در بدن دارد، خواهد جنگید.

این در حالی است که قدرت های جهانی فشار بر دولت قذافی را افزایش داده اند. اتحادیه اروپا روز سه شنبه اعلام کرد قصد دارد شش بندر تحت کنترل دولت قذافی را در فهرست تحریم های خود اضافه کند. از سوی دیگر میخاییل مارگلوف فرستاده ویژه روسیه در بندر بنغازی با اعضای شورای ملی انتقالی ملاقات کرد. وی تاکید کرد که دولت متبوعش علاقه مند است تا لیبی کشوری مستقل و دمکرات و یک عضو ارزشمند جامعه جهانی باقی بماند.

وزارت امور خارجه چین نیز اعلام کرده است یکی از دیپلمات هایش در مصر اخیرا با شورای ملی انتقالی ملاقات کرده است. وزیر امور خارجه لیبی برای دیداری سه روزه به پکن رفته است. چین و روسیه هر دو زمانی که شورای امنیت در ماه مارس به ایجاد ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی رای داد غایب بودند. این دو کشور خواستار حل این مناقشه از راه گفت و گو هستند.

در بروکسل، دبیر کل ناتو گفت در جلسه روز چهارشنبه از وزیران دفاع خواهد خواست تا برشدت حمله ها بر لیبی بیفزایند. مخالفان روز دوشنبه گفتند شهر کوهستانی یفران در غرب لیبی را از کنترل نیروهای وفادار به قذافی خارج کرده اند. هفته پیش هواپیماهای جنگنده ناتو اهداف نظامی دولتی را منهدم کردند تا پیشروی مخالفان را هموار سازند. جنگجویان قبایل بربر، که به مخالفان پیوسته اند، یفران، در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی طرابلس را تصرف کردند. نیروهای هوادار قذافی پس از آن که جنگجویان محلی در آغاز قیام علیه سربازان دولتی بپا خاستند، به منطقه کوهستانی غرب لیبی حمله کرده بودند.

XS
SM
MD
LG