لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

حمله هوایی وتلاش سیاسی برای حل بحران لیبی


حمله هوایی وتلاش سیاسی برای حل بحران لیبی
حمله هوایی وتلاش سیاسی برای حل بحران لیبی

در حالی که تلاش های سیاسی برای متقاعد کردن قذافی به استعفا ادامه دارد، هواپیماهای ناتو روز جمعه مناطقی از پایتخت این کشور را بمباران کردند. در همین حال چین اعلام کرده است سفیرش در قطر با رییس شورای ملی مخالفان ملاقات کرده است. این نخستین بار است که چین از چنین تماس هایی پرده بر می دارد. مقام های چینی گفته اند همچنان بر موضع خود مبنی بر حل بحران از راه های سیاسی پای بند هستند و مردم لیبی باید در باره آینده کشورشان تصمیم بگیرند.

نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه نیز برای گفتگو با مخالفان راهی بنغازی شده است. از سوی دیگر آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه روز جمعه گفت« قذافی روز بروز بیشتر منزوی می شود.» وی همچنین تصریح کرد که کشورش برای ترغیب رهبر لیبی به کناره گیری با کسانی که به او نزدیک هستند،گفتگومی کند. در عین آن که با عملیات نظامی ناتو فشار بیشتری بر او وارد می کنند. هواپیماهای ناتو برای چندین شب گذشته، هدف هایی را در طرابلس، از جمله مجتمع ریاست جمهوری و مرکز فرماندهی قذافی را هدف گرفته اند. وی از زمان کشته شدن یکی از پسرانش کمتر دیده شده است.

در همین حال مقام های سازمان ملل روز جمعه از اقدام قطر در اخراج اجباری یک زن لیبایی که می گوید سربازان قذافی به او تجاوزکرده اند، انتقاد کردند. مقام های کمیساریای آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد گفتند عماد العبیدی به عنوان یک آواره در انتظار اسکان در کشور ثالثی بود و اقدام قطر در اخراج و عودت وی به بنغازی مغایر قوانین بین المللی است.

مارک تونی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت ایالات متحده نگران سلامت العبیدی است و در حال مذاکره برای یافتن محلی مناسب برای پناهندگی او بوده است. وی گفت مقام های آمریکایی در روزهای اخیر با العبیدی گفتگو کرده اند. مقام های لیبی با رد این اتهام ها او را یک الکلی ،روسپی و دزد خوانده اند.

XS
SM
MD
LG