لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

قذافی :ناتو را شکست خواهیم داد


قذافی :ناتو را شکست خواهیم داد
قذافی :ناتو را شکست خواهیم داد

معمر قذافی رهبر لیبی روز جمعه در یک پیام صوتی از تلویزیون دولتی قول داد که ناتو را شکست دهد.

پس از آن که هواپیماهای ناتو پایتخت لیبی به شدت بمباران کردند ،قذافی فریاد می کشید و مردم را تشویق می کرد به مقاومت ادامه دهند . وی تایکد رکد که کناره گیری نخواهد کرد. پیام قذافی همزمان با پخش تصاویری از تظاهرات هواداران او در طرابلس پخش شد.

نیروهای قذافی روز جمعه مقر مخالفان در شهر مصراته در غرب کشور را زیر آتش گرفتند. منابع بیمارستانی می گویند گلوله باران روز جمعه دست کم ۱۰ کشته و ۴۰ مجروح برجای گذاشت. از آغاز منازعه لیبی هزاران تن از کشور گریخته اند.

در همین حال تلاش های دیپلماتیک برای حل این بحران همچنان ادامه دارد. سیف الاسلام پسر قذافی گفته است که پدرش آماده برگزاری انتخابات آزاد است. اما مخالفان و آمریکا این پیشنهاد را رد کردند. سیف الاسلام قذافی روز پنجشنبه به یک روزنامه ایتالیایی گفت رای گیری باید ظرف سه ماه انجام گیرد و ناطران بین المللی نیز می توانند سلامت آن را تضمین کنند. اما یکی از سخنگویان مخالفان به تلویزیون الجزیره گفت زمان برای پذیرش برای پیشنهاد انتخابات سپری شده زیرا نیروهای ما به حومه طرابلس رسیده اند. یک مقام وزارت خارجه آمریکا این پیشنهاد را رد کرده است. ایتالیا نیز گفته است میزبانی یک نشست با حضور ۳۰۰ تن از رهبران قبایل لیبی را به منظور پیشبرد صلح بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG