لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

حمله نیروهای قذافی به مصراته


حمله نیروهای قذافی به مصراته
حمله نیروهای قذافی به مصراته

نیروهای معمر قذافی رهبر لیبی مقر مخالفان در شهر مصراته در غرب کشور را زیر آتش گرفته اند. منابع بیمارستانی می گویند گلوله باران روز جمعه دست کم ۱۰ کشته و ۴۰ مجروح برجای گذاشت.

این حمله زمانی انجام می شود که جنگنده های ناتو همچنان به حمله خود به طرابلس ادامه می دهند. گفته می شود چندین بخش شهر مورد هدف قرار گرفته است اما از میزان خسارات و تلفات خبر موثقی در دست نیست. در همین حال تلویزیون دولتی لیبی تصاویری از تجمع هواداران قذافی در طرابلس را پخش کرد. در این تصاویر صدها نفر پرچم در دست داشتند و به نفع دولت شعار می دادند.

از سوی دیگر تلاش های دیپلماتیک برای حل این بحران همچنان ادامه دارد. سیف الاسلام پسر قذافی گفته است که پدرش آماده برگزاری انتخابات آزاد است. اما مخالفان و آمریکا این پیشنهاد را رد کردند. سیف الاسلام قذافی روز پنجشنبه به یک روزنامه ایتالیایی گفت رای گیری باید ظرف سه ماه انجام گیرد و ناطران بین المللی نیز می توانند سلامت آن را تضمین کنند. اما یکی از سخنگویان مخالفان به تلویزیون الجزیره گفت زمان برای پذیرش برای پیشنهاد انتخابات سپری شده زیرا نیروهای ما به حومه طرابلس رسیده اند. یک مقام وزارت خارجه آمریکا این پیشنهاد را رد کرده است. ایتالیا نیز گفته است میزبانی یک نشست با حضور ۳۰۰ تن از رهبران قبایل لیبی را به منظور پیشبرد صلح بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG