لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۸

نگرانی عفو بین الملل از وضعیت مصراته لیبی


سازمان عفو بین الملل از احتمال ارتکاب جنایات جنگی از سوی نیروهای قذافی در مصراته خبر داده است.

این سازمان روز جمعه با انتشار گزارشی اعلام کرد نیروهای قذافی ، صدها شهروند بی دفاع را در حمله های سنگین توپخانه ای، راکت ، بمب های خوشه ای و تک تیراندازی ها کشته اند. یک پژوهشگر عفو بین الملل در تهیه این گزارش از حمله های بی وقفه به ساکنان مصراته استناد کرده است.

در همین حال فرانسه روز جمعه اعلام کرد ۱۴ دیپلمات لیبیایی را اخراج می کند. روز پنجشنبه بریتانیا دو دیپلمات لیبیایی را اخراج کرده بود. وزارت امورخارجه فرانسه دیپلمات های هوادار قذافی را اشخاص نامطلوب اعلام کرده و به آنان ۴۸ ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کنند. در حالی که روسیه روز جمعه بار دیگر برمخالفت خود با هر گونه عملیات زمینی در لیبی تاکید کرد. سرگئی لاروف وزیر امورخارجه روسیه در یک کنفرانس خبری با همتای چینی خود در مسکو گفت « کنفرانس بین المللی لیبی که روز پنجشنبه تشکیل شد، اقتدار شورای امنیت سازمان ملل متحد را تضعیف می کند.»

در این کنفرانس خبری وزیر امورخارجه چین نیز نسبت به اوج گیری خشونت در لیبی از زمان آغاز عملیات ناتو ابزار نگرانی کرد. کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بین المللی لیبی اعطای میلیون ها دلار کمک به مخالفان قذافی و شهروندان لیبی را تصویب و تعهد کردند.

XS
SM
MD
LG