لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

گلوله باران بندر مصراته


در حالی که امداد گران روزچهارشنبه برای کمک و انتقال صدها مهاجر و مجروح از بندر مصراته تلاش می کردند ، نیروهای قذافی به گلوله باران این بندر تحت محاصره ادامه دادند.

یک سخنگوی مخالفان به منابع خبری گفته است در این گلوله باران دستکم ۵ تن کشته شدند. یک کشتی سازمان بین المللی مهاجرت در میان این گلوله باران پهلو گرفت تا امدادگران مجروحان و آوارگان را از شهر تخلیه کنند. این کشتی از روز شنبه، در حالی که مین روب های ناتو جستجو برای مین های شناور در نزدیکی بندر را به پایان رساندند، در انتظار بود.

در دو ماه گذشته صدها نفر در مصراته، قرارگاه عمده مخالفان کشته شده اند. نیروهای قذافی روز چهارشنبه همچنین راکت هایی به سوی شهر زینتان پرتاب کردند. در شرق لیبی نیز نیروهای کمکی مخالفان همچنان وارد شهر عجدابیه می شوند. آسوشتید پرس گزارش می دهد نیروهای قذافی در حدود ۵۰ کیلومتر دورتر موضع گرفته اند.

در این میان، روز چهارشنبه در نیویورک، لوییس مورنو- اوکامپو، دادستان دادگاه بین المللی جنایی، شورای امنیت سازمان ملل متحد را از تحقیق های خود در این باره که آیا اعضای دولت لیبی مرتکب جنایات جنگی شده اند یا نه؟ آگاه ساخت. اوکامپو افزود شواهد مستدلی در جریان سفر اخیر به لیبی به دست آورده که نشان می دهد تخلف هایی صورت گرفته است. دادستان گفت نیروهای دولتی معترضین صلحجو را کشتند، و افزود شواهد همچنین حاکی است که لیبی در اوائل ژانویه مزدورانی را از کشورهای دیگر استخدام کرد. ماموران امنیتی لیبی همچنین اجساد را از بیمارستان ها بیرون بردند و مانع از آن شدند پزشکان شمار کشته شدگان را مشخص کنند.

روز پنجشنبه، اعضای گروه تماس لیبی قصد دارد برای بررسی راه های کمک مالی به اوپوزیسیون لیبی جلسه ای در رم تشکیل دهد. گروه همچنین در باره امکان راه های دیپلماتیک برای حل بحران بحث خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG