لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۶

درخواست مخالفان قذافی برای شرکت در اجلاس اوپک


درخواست مخالفان قذافی برای شرکت در اجلاس اوپک
درخواست مخالفان قذافی برای شرکت در اجلاس اوپک

مخالفان دولت لیبی خواستار نمایندگی این کشور در اجلاس آینده اوپک شده اند. نمایندگان مخالفان روز چهارشنبه گفتند شورای ملی انتقالی با مقام های ارشد اوپک در باره حضور در اجلاس وین گفتگو می کنند. اما نگفتند در صورت دست یافتن به چنین توافقی ،چه کسی را به این اجلاس اعزام خواهند کرد؟

سازمان کشورهای صادر کننده نفت«اوپک» نزدیک به ۸۰ درصد ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و بیش از یک سوم نیاز روزانه جهان را تولید می کند. خبر درخواست مخالفان لیبی یک روز پس از آن منتشر می شود که مقام های تونسی از گریختن وزیر نفت لیبی به این کشور خبر داده اند. مقام های لیبی هنوز این خبر را تایید نکرده اند.

پیش از این روز چهارشنبه، دادستان های دادگاه جنایی بین المللی به مقام های هوادار قذافی هشدار دادند که به دلیل کوشش برای پنهان کردن جنایاتی که نیروهای نظامی در سرکوب مخالفان مرتکب شدند، با پیگرد و مجازات روبرو خواهند شد.

دفتر دادستانی این نهاد قضایی این هشدار را در نامه ای به وزیر امور خارجه لیبی اعلام کرده است. در اوایل هفته جاری لوئیس مورنو اوکامپو دادستان کل دادگاه بین المللی خواستار صدور احکام دستگیری معمر قدافی، سیف الاسلام، و عبداله السنوسی رییس سازمان اطلاعات و امنیت لیبی به اتهام جنایت علیه بشریت شد. مقام های لیبی این درخواست را رد کرده و گفته اند دادگاه بین المللی جایی در نظام قضایی این کشور ندارد.

در همین حال روز چهارشنبه سازمان ملل متحد از کشورهای جهان ۴۰۸ میلیون دلار کمک فوری برای ۲ میلیون نفر از شهروندان لیبیایی درخواست کرد. سازمان ملل متحد می گوید حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در داخل لیبی نیاز به کمک دارند . به رقم باید ۵۰۰ هزار نفری را که از کشور گریخته و به کمک نیاز دارند را نیز اضافه کرد.

XS
SM
MD
LG