لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

سازمان ملل خواستار آتش بس فوری در لیبی شد


سازمان ملل خواستار آتش بس فوری در لیبی شد
سازمان ملل خواستار آتش بس فوری در لیبی شد

با شدت گرفتن درگیری ها و کشته شدن چندین نفر در غرب لیبی، سازمان ملل متحد خواستار برقراری آتش بس فوری در این کشور شد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و والری آموس، فرستاده ارشد او در امور انساندوستانه، نگرانی عمیق خود را درباره درگیری ها و همچنین تاثیر مخرب آن بر غیرنظامیان لیبی، ابراز کردند.

روز یکشنبه عملیات نظامی نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی در شهر غربی مصراته دستکم ۱۷ کشته و ۴۷ مجروح برجای گذاشت. همزمان حملات راکتی و خمپاره اندازی نیروهای قذافی در شهر اجدابیا در شرق لیبی، موجب شد نیروهای مخالف و غیرنظامیان عقب نشینی کنند.

شهر ساحلی مصراته در هفت هفته گذشته زیر حملات وعملیات نظامی نیروهای دولتی بوده است و وضعیت در این شهر به سوی یک بحران انسانی پیش می رود. مقامات سازمان ملل متحد می گویند روز یکشنبه درباره صدور مجوز ورود امدادگران به مصراته به توافق رسیده اند. بان کی مون از تلاش سازمان ملل متحد برای استقرار نیروهای امدادگر در طرابلس، پایتخت لیبی خبر داد. نیروهای این سازمان در حال حاضر در شهر بنغازی حضور دارند.

روز یکشنبه، از صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که عملیات نظامی برای محافظت از غیرنظامیان لیبی را مجاز اعلام کرد، یک ماه گذشت. در لندن، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت نیروهای زمینی این کشور به لیبی اعزام نخواهند شد. نیروهای ناتو حملات هوایی را علیه نیروهای دولتی لیبی ترتیب داده اند تا در مقابل حملات هوایی سربازان معمر قذافی، از مردم غیرنظامی محافظت کنند.

XS
SM
MD
LG