لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

ادامه نبرد در مصراته لیبی


ادامه نبرد در مصراته لیبی
ادامه نبرد در مصراته لیبی

نبرد سنگین در مصراته، شهر محاصره شده لیبی که مخالفان برآن مسلط هستند، ادامه دارد. در همین حال یک کمیسیون سازمان ملل متحد درباره خشونت در لیبی و سرکوب مخالفان تحقیق می کند.

منابع خبری از درگیری شب گذشته مخالفان مسلح و نیروهای وفادار به معمر قذافی در چندین نقطه شهر خبر داده اند. مخالفان گفته اند در پی حمله های هوایی ناتو برای متوقف ساختن حمله دولت به بندر مصراته نیروهای قذافی این شهر و شهر زینتان در غرب این کشور را زیر آتش گرفته اند. بنادر لیبی تنها راه رسیدن کمک های بین المللی به مخالفان هستند.

روز چهارشنبه، یک هواپیمای جنگی ناتو به اشتباه به یک موضع مخالفان در مصراته حمله کرد که در اثر آن ۱۲ نفر کشته شدند. در همین حال کمیته سه نفری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که در لیبی به سر می برند، سعی دارد برای مصاحبه با قربانیان احتمالی سرکوب ها به زندان ها و بیمارستان ها دسترسی پیدا کند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد ماه پیش در پی سرکوب خشونت بار معترضان، عضویت لیبی در شورای حقوق بشر را به حال تعلیق درآورد. این در حالی است که وزارت خزانه داری آمریکا مجوز انجام معاملات نفت و گاز با شورای انتقالی مخالفان لیبی را صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG