لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

حمله جنگنده بی سرنشین آمریکا به مواضع قذافی


حمله جنگنده بی سرنشین آمریکا به مواضع قذافی
حمله جنگنده بی سرنشین آمریکا به مواضع قذافی

آمریکا از نخستین دور حمله هواپیمای بی سرنشین به مواضع نیروهیا قذافی در لیبی خبر داده است. به نظر می رسد نیروهای هوادار دولت در حال پایان دادن به محاصره مصراته هستند.

بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا زمان حمله هوایی را روز شنبه ذکر کده اما از تعیین محل آن خودداری کرده است. این حمله بخشی از تلاش ناتو برای ایجاد منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی است. در همین حال مخالفان روز شنبه در مصراته، که صحنه شدیدترین جنگ ها بوده، همزمان با عقب نشینی نیروهای وفادار به معمر قذافی پیروزی خود را جشن گرفتند. روز جمعه نیز مقام های لیبی گفتند ارتش از مصراته خارج شده و کنترل شهر را به قبایل و مردم خواهد سپرد. نیروهای ناتو پیش از این در روز شنبه، ناحیه ای را در نزدیکی مجتمع معمر قذافی رهبر لیبی در نزدیکی طرابلس بمباران کردند که به گزارش خبرنگاران تاسیسات نظامی بوده است.

مقام های لیبی، مکان بمباران شده را یک توفقگاه خودرو اعلام کردند. اما خبرنگاران گفته اند دو گودال ناشی از اصابت بمب یک لایه سیمانی را روی آن چه یک سنگربه نظر می رسید، فاش کرد. آنان گفتند انبارهای مهمات نیز در نزدیکی این محل بوده اند. روز شنبه همچنین وزارت امور خارجه ایتالیا گفت مقام های لیبی یک کشتی را که ماه پیش همراه با ۱۱ خدمه در بندر طرابلس توقیف شد، آزاد کردند.این کشتی که برای یک شرکت نفت ایتالیایی کار می کرد،پس از آغاز ماموریت ائتلاف بین المللی برای ایجاد منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی توقیف شد.

روز جمعه، جان مک کین سناتور جمهوریخواه آمریکا از قرار گاه مخالفان در بنغازی دیدن کرد و از آمریکا و قدرت های جهانی خواست شورای انتقالی مخالفان لیبی را به رسمیت بشناسد.

XS
SM
MD
LG