لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

آزادی مطبوعاتی در شهرهای آزاد شده لیبی


رسانه های مستقل در بنغازی دومین شهر بزرگ لیبی متولد شده اند. نسل جدیدی از روزنامه نگاران مستقل و پیشگام در صحنه ظاهر شده اند، با روزنامه ها، وب سایت ها و ایستگاه های تلویزیونی جدیدی که در این شهر تحت کنترل مخالفان است و جایگزین رسانه های تحت کنترل دولت شده اند.

هنوز رنگ دیوارهای این مرکز جدید رسانه ای در بنغازی خشک نشده، روزنامه نگاران مشتاق سخت مشغول کارهستند. بسیاری از نویسنده ها برای اولین بار است که در نشریات شیک و جدیدی همچون مجله هفتگی «بیرینایس پُست» که نام خود را از اسم باستانی شهر بنغازی گرفته کار می کنند.

اکنون در بنغازی از تنها شبکه تلویزیونی دولتی و روزنامه ای که تنها مواضع حزبی را منعکس می کرد، خبری نیست و قیام مردم لیبی در چند ماه گذشته تحولی جدی در عرصه مطبوعات و رسانه ها در پی داشته است. دستاورد این رنسانس آزادی بیان بی سابقه در مناطق آزاد شده است.

لوجِین هابیل گزارشگر ۱۸ ساله می گوید« همه ما خوشحالیم و هرکسی احساس و نظر خودش را بیان می کند. بدون این که صدای کسی خفه شود . تجربه شگفت انگیزی است هرکسی هر چیزی را که دوست دارد، می نویسد بدون هراس. این دموکراسی است و واقعا خوب است. »

علاوه بر نشریاتی که آزادانه به انعکاس خبر و دیدگاههای مختلف می پردازند و درمیان پروژه های بلندپروازانه بسیاری که طراحی شده اند، بزودی یک شبکه تلویزیونی به نام «لیبیا الحره» یا لیبی آزاد کار پخش ماهواره ای خود را آغاز خواهد کرد. این شبکه به گفته بنیانگذارانش جایگزینی برای تلویزیون دولتی لیبی خواهد بود که مرتبا انقلاب مردم این کشور را شورش معتادان به مواد مخدر خرابکاران خارجی و تروریست های القاعده می خواند.

مخالفان می گویند در حال حاضر به یک شبکه تلویزیونی نیاز دارند. زیرا در برابر سلاح قذافی ، یک سلاح موثر است. منظورم این است که قذافی زرادخانه ای از انواع سلاح های کشنده تا رسانه ها را در اختیار دارد. لوجِین هابیل معتقد است که رسانه های هوادار قذافی احمق نیستند. زیرا مشغول کاری هستند که می تواند مردم را بترساند و انقلابیون را به وحشت اندازد.

اغلب رسانه های جدید در مناطق تحت کنترل مخالفان از انقلاب حمایت می کنند و دیدگاه های خود را آزادانه منتشر می کنند. مردم این کشور برای اولین بار حق انتخاب رسانه ای دارند. با وجود هیجانی که وجود دارد هنوز نگرانی از آینده انقلاب لیبی بر جای خود باقی است.

XS
SM
MD
LG