لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۷

مک کین خواستار شناسایی جهانی مخالفان قذافی شد


مک کین خواستار شناسایی جهانی مخالفان قذافی شد
مک کین خواستار شناسایی جهانی مخالفان قذافی شد

جان مک کین سناتور جمهوریخواه آمریکا روز جمعه از قرارگاه مخالفان دولت لیبی در بنغازی دیدن کرد و از آمریکا و دیگر قدرت های جهانی خواست شورای انتقالی مخالفان را به رسمیت بشناسند.

مک کین گفت«از دولت اوباما درخواست خواهم کرد تا کمک های مالی بیشتری برای مخالفان تهیه کند و معمر قذافی را از قدرت برکنار کند.» وی همچنین از آمریکا خواست دارایی های مسدود شده رهبر لیبی را به مخالفان منتقل کند. مک کین، سناتور جمهوریخواه آریزونا، در سفری از پیش اعلام نشده به لیبی رفت تا در بنغازی با رهبران مخالفان و شورای انتقالی ملاقات کند. وی در این سفر همچنین از مجروحان عیادت کرد و با حضور در شهر با مردم به گفتگو پرداخت. مک کین پس از ورود به شهری که قرارگاه مخالفان محسوب می شود به خبرنگاران گفت« این رزمندگان قهرمانان من هستند.»

مک کین یکی از سرسخت ترین هواداران دخالت نظامی در لیبی است. سفر او یک روز پس از آن صورت می گیرد که ایالات متحده استفاده از هواپیماهای بی سرنشین برای ماموریت نظامی ناتو در لیبی را تصویب کرد.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه گفت که پرزیدنت اوباما استفاده از هواپیماها را تصویب کرده است. این هواپیما ها که از راه دور کنترل می شوند، قادر به حملات موشکی دقیق دست هستند. گفته می شود این هواپیماها بویژه در مناطق شهری نظیر مصراته، می توانند موثر واقع شوند. زیرا می توانند با پرواز در ارتفاع پایین با دقت بیشتر به هدف های مورد نظر در مناطق پر جمعیت حمله کنند.

در همین حال مخالفان قذافی در غرب لیبی می گویند آنان کنترل یک گذرگاه مرزی دورافتاده با تونس را در پی زد و خوردهای شدید با نیروهای دولتی بدست گرفته اند. منابع خبری می گویند بالغ بر ۱۰۰ سرباز به تونس فرار گریخته و تسلیم شده اند.

XS
SM
MD
LG