لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۰

اتحادیه آفریقا با مخالفان لیبی درباره آتش بس مذاکره می کند


جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی پس از ملاقات با معمر قذافی در روز یکشنبه در طرابلس با خبرنگاران صحبت می کند
جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی پس از ملاقات با معمر قذافی در روز یکشنبه در طرابلس با خبرنگاران صحبت می کند

صدها تظاهرکننده حامی مخالفان در لیبی در خارج از هتلی تجمع کرده اند که محل ملاقات رهبران اتحادیه آفریقا با مقامات مخالفان در لیبی است. نمایندگان اتحادیه آفریقا در این جلسه طرح آتش بسی را ارائه می کنند که گفته می شود از سوی معمر قذافی، رهبر لیبی پذیرفته شده است.

مقامات اتحاديه آفريقا می گويند، به موجب اين پيشنهاد، ضمن برقراری آتش بس فوری، دولت و مخالفان آن ملزم به انجام مذاکره، تأمین امنيت خارجيان مقيم ليبی، و تأمين کمکهای انسانی بيشتر برای شهروندان کشور خواهند بود. رهبران مخالفان لیبی روز دوشنبه گفتند این پیشنهاد را بررسی خواهند کرد اما همچنان برخواسته خود مبنی بر کناره گیری معمر قذافی تأکید دارند.

مقامات دولتی لیبی گفته اند این درخواست مردود است. وزیر خارجه ایتالیا روز دوشنبه گفت سرهنگ قذافی و پسرانش نباید در آینده سیاسی لیبی نقشی داشته باشند. آندرس فاگ راسموسن، رئیس نیروهای ناتو نیز گفت آتش بس در لیبی باید «معتبر و قابل تایید» باشد.به گفته آقای راسموسن «اقدام نظامی به تنهایی بحران در لیبی را حل نمی کند». نمایندگان کشورهای موریتانی، مالی، کنگو و اوگاندا به سرپرستی جاکوب زوما، رئيس جمهوری آفريقای جنوبی روز یکشنبه و پیش از سفر به بنغازی با معمر قذافی برای چندین ساعت در طرابلس مقالات کردند.

آقای زوما از ناتو خواست حملات هوایی علیه نیروهای قذافی را متوقف کند تا امکان رسیدن به آتش بس فراهم شود. حملات هوایی ناتو در روز یکشنبه نیروهای وفادار به قذافی را از شهر استراتژیک اجدابیا در شرق لیبی بیرون راند و به نیروهای مخالف امکان داد تا بر آن شهر مسلط شوند.

ناتو می گوید حملات هوایی روز یکشنبه این نیروها ۱۱ تانک دولتی در نزدیکی اجدابیا و ۱۴ تانک در نزدیکی شهر غربی مصراته را نابود کرد. به گفته یک مقام ارشد ناتو حملات هوایی برای جلوگیری از سرکوب خشونت آمیز مردم توسط نیروهای دولتی، ضروری بود.

XS
SM
MD
LG