لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۳

حمله نیروهای قذافی به سومین شهر لیبی


حمله نیروهای قذافی به سومین شهر لیبی
حمله نیروهای قذافی به سومین شهر لیبی

مخالفان در لیبی می گویند یک حمله مهم نیروهای دولتی هوادار قذافی به شهر زاویه در نزدیکی طرابلس را عقب رانده اند. یکی از رهبران مخالفان به صدای آمریکا گفت نظامیان هوادار قذافی شامگاه دوشنبه تلاش کردند تا با کمک تانک ها وارد شهر شوند، اما معترضان با حمله متقابل آنان را به عقب نشینی وادار کردند. وی تاکید کرد ما سلاح اندکی داریم و نمی توانیم به تنهایی قذافی را سرنگون کنیم.

شاهدان گفته اند نیروهای دولتی روز دوشنبه در تلاش برای باز پس گیری کنترل مصرانه، سومین شهر بزرگ لیبی، در حومه آن تجمع کرده اند. معترضان از زمان آغاز قیام در ماه گذشته، با حمایت واحدهای ارتش مخالف قذافی ،بخش هایی از غرب و همه شرق کشور را تصرف کرده اند.

در همین حال منابع خبری به نقل از شاهدان گزارش داده اند در حالی که هواپیماهای جنگی تلاش می کردند تا شهر بنغازی را بمباران کنند اما معترضانی که کنترل شهر را در اختیار دارند به کمک آتشبارهای ضد هوایی ،هواپیماها را به عقب نشینی وادار کردند. آنان سپس به یک انبار مهمات در شهر« عجبیه» در شرق لیبی حمله کردند.

معمر قذافی روز دوشنبه در مصاحبه ای با شبکه ای بی سی آمریکا استفاده از نیروی هوایی برای سرکوب معترضان را تکذیب کرد. او همچنین درخواست های کشورهای غربی را برای کناره گیری را کرد و گفت« همه ملت عاشق من هستند، و حاضرند برای من بمیرند.» سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در واکنش به اظهارات قذافی او را فردی گرفتار توهم نامید و گفت« این مصاحبه ثابت می کند که او شایسته رهبری نیست و تا چه حد با واقعیت ها فاصله دارد.»

XS
SM
MD
LG