لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

بازداشت یک نفر در ارتباط با قتل رهبر نظامی شورشیان لیبی


عبدالفتاح یونس، فرمانده نظامی شورشیان لیبی در یک کنفرانس خبری در بنغازی - ۶ آوریل ۲۰۱۱
عبدالفتاح یونس، فرمانده نظامی شورشیان لیبی در یک کنفرانس خبری در بنغازی - ۶ آوریل ۲۰۱۱

شورای رهبری شورشیان لیبی می گوید عبدل فتاح یونس، فرمانده ارشد نیروهای شبه نظامی مخالف معمر قذافی، و دو نفر از دستیاران او، با شلیک گلوله مهاجمان ناشناس کشته شدند.

مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقالی گفت: یونس و دستیارانش - دو سرهنگ - پیش از آنکه در یک کمیته اپوزیسیون به یک سری سوالات پاسخ دهند، کشته شدند. به گفته آقای جلیل، قرار بود یک کمیته قضایی شورشیان در مورد یک «امر نظامی» از آنان توضیحاتی بخواهد.

آقای جلیل گفت رییس هسته مسلحی که یونس و دستیارانش را به قتل رساند، دستگیر شده است. آقای جلیل بطور مشخص اعلام نکرد که چه کسی از نظر او این حمله را انجام داده است.

اما او از نیروهای شورشی خواست تا به «تلاش ها برای شکست همبستگی» میان مخالفان توسط دولت معمر قذافی توجه نکنند.

ریس شورای ملی انتقالی همچنین هشدار داد «دسته های مسلح تبهکار» که در شهرهای تحت کنترل شورشیان هستند، باید به درگیری ها علیه آقای قذافی بپیوندند و یا، با خطر بازداشت نیروهای امنیتی روبرو باشند.

چند ساعت پیش از این، شورشیان اعلام کرده بودند که یونس را در ارتباط با یک سوءظن نسبت به احتمال ارتباط خانواده او با دایره درونی آقای قذافی، بازداشت کردند.

یونس پیش از این، وزیر کشور معمر قذافی و یکی از اعضای نزدیک مورد اعتماد او بود. او بطور غیر منتظره ای در اوایل خیزش علیه دولت معمر قذافی در ماه فوریه، به صف مخالفان پیوست.

او بخشی از گروهی بود که در سال ۱۹۶۹ در کودتایی که به روی کار آمدن رهبر لیبی منجر شد، شرکت داشت.

جلیل، از یونس به عنوان «یکی از قهرمانان انقلاب ۱۷ فوریه» یاد کرد.

او گفت شورشیان در پی کشته شدن یونس، سه روز عزای عمومی اعلام می کنند. جلیل وعده داد نیروهای او به جنگ با معمر قذافی تا سرنگونی رهبر لیبی ادامه می دهند.

XS
SM
MD
LG