لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

توافق رهبران جهان برای محافظت از غير نظاميان در ليبی


نيکولا سارکوزی، ریيس جمهوری فرانسه می گويد قدرت های جهان در جلسه خود در پاريس موافقت کرده اند برای محافظت از غيرنظاميان در ليبی از نيروی نظامی استفاده شود.

آقای سارکوزی، روز شنبه، گفت جامعه بين المللی وظيفه دارد به درخواست های غيرنظاميانی که با حملات نظامی نيروهای وفادار به معمر قذافی رهبر ليبی مواجه شده اند، پاسخ دهد.

هنگامی که آقای سارکوزی اين نظرات را مطرح می ساخت نيروهای طرفدار دولت ليبی به پيشروی عليه شورشيان در دو جبهه ادامه می دادند.

شورشيان در بنغازی، پايگاه شرقی خود، می گويند نيروهای طرفدار دولت ظاهرا بی اعتنا به آتش بسی که آقای قذافی روز جمعه اعلام کرد، پيشروی می کنند.

شورشيان همچنين می گويند واحدهای نظامی وفاداربه آقای قذافی يکی از هواپيماهای آنان را برفراز بنغازی سرنگون کرده اند.

گزارش ها همچنين از نبرد در جنوب بنغازی و نيز در ميسراتا حکايت دارد که يک شهر تحت کنترل شورشيان در غرب ليبی، در نزديکی طرابلس است.

جلسه نمايندگان سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا، اتحاديه عرب و قدرت های غربی در پاريس برای واکنش به اوضاع رو به وخامت نظامی در ليبی تشکيل شده بود. شورای امنيت سازمان ملل متحد پيشتر در روز پنجشنبه ضمن اعلام يک محدوده پرواز ممنوع بر فراز ليبی به قدرت های جهان اجازه داده بود برای محافظت ازغيرنظاميان در آن کشور تمامی اقدامات لازم را انجام دهند.

XS
SM
MD
LG