لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۷

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۲۰ ژوئیه)


مخالفان معمر قذافی پس از جنگ با نیروهای طرفدار معمر قذافی در کوه های غربی کشور .( ۱۴ ژوئیه)
مخالفان معمر قذافی پس از جنگ با نیروهای طرفدار معمر قذافی در کوه های غربی کشور .( ۱۴ ژوئیه)

کاخ سفید می گوید جامعه بین المللی نیز مانند ایالات متحده آمریکا بسوی به رسمیت شناختن «شورای ملی انتقالی» لیبی گام بر می دارد

« جی کارنی» سخنگوی پرزیدنت اوباما مجدداً بر مسئله به رسمیت شناختن «شورای ملی انتقالی»* به عنوان «دولت موقت»** لیبی تاًکید کرد. وی گفت این روشن است که هر قدمی در این راه نشان دهنده گام (دیگری) علیه معمر قذافی است.

جی کارنی گفت قذافی سرزمین های کمتری را در کنترل دارد، اپوزیسیون در بسیاری از بخش های کشور لیبی در موضع تهاجمی است و قذافی دستش از پول نقد و بنزین قطع شده است و جامعه بین المللی مانند ایالات متحده آمریکا بسوی به رسمیت شناختن «شورای ملی انتقالی» لیبی گام بر می دارد.

... کاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت اوباما تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفتگو کرده است. این گفتگو که در بامداد روز سه شنبه صورت گرفت در مورد بحران «یورو» پول رسمی اتحادیه اروپا بوده که قبل از برگزاری جلسه شورای اروپائی در روز پنجشنبه ۲۱ ژوئیه انجام گرفته است.

هر ۲ رهبر در این مسئله متفق القول هستند که کنار آمدن با این بحران برای بازسازی اقتصاد اروپا و همچنین اقتصاد جهان بسیار مهم است.

پرزیدنت اوباما همچنین در این گفتگوی تلفنی برای میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال زنان به خانم مرکل تبریک گفت. هنگام برگزاری این مسابقات دکتر جیل بایدن همسر معاون رئیس جمهوری آمریکا در راًس هیئتی به فرانکفورت رفت تا هنگام برگزاری مسابقه بین تیم ملی فوتبال زنان آمریکا با تیم ژاپن در آنجا حضور داشته باشند.

... از سوی دیگر «ویلیام دِیلی» مدیر کل اداری دولت اوباما روز سه شنبه در اطلاعیه ای خطوط اصلی طرح اصلاح کنترل صادرات آمریکا را در چارچوب مهمات و تدارکات جنگی مشخص کرد.

مدیر کل اداری دولت اوباما در اطلاعیه خود در باره تاریخچه این طرح می گوید پرزیدنت اوباما در ماه اوت سال ۲۰۰۹ دستور داد یک بازبینی جامع در مورد نظام کنترل صادراتی(مهمات و تدارکات جنگی) آمریکا با هدف مستحکم تر کردن امنیت ملی و افزایش قابلیت های رقابتی در مراکز سازنده و بخش های تکنولوژی بعمل آید.

ویلیام دِیلی می گوید که این بازبینی خواهان آن شد تا اصلاحاتی اساسی در مورد این که ما چگونه آن کنترل را اعمال می کنیم و چگونه می توانیم کنترل ها را اداره کنیم، به عمل آید.

مدیر کل اداری دولت اوباما گفت در حال حاضر این کار بر عهده وزارت امور خارجه و وزارت تجارت است که عملاً با ۲ فهرست کنترل و ۲ دیدگاه کاملاً متفاوت انجام می گیرد.

مدیر کل اداری دولت اوباما می گوید هیچ اقلامی به فهرست (صادراتی) وزارت تجارت آمریکا اضافه نمی شود مگر آن که آن وزارت خانه برای بررسی نظرات مردم و سایر اظهار نظرات رسیده در باره مقررات پیشنهاد شده و پس از مشورت با کنگره، فرصت کافی داشته باشد.

*Transitional National Council

**Provisional government

XS
SM
MD
LG