لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

در واشنگتن چه می گذرد؟ ( هجدهم آوریل)


در واشنگتن چه می گذرد؟ ( هجدهم آوریل)
در واشنگتن چه می گذرد؟ ( هجدهم آوریل)

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا قرار است ساعت ۲ بعد از ظهر امروز،۲۹ فروردین، در کاخ سفید با گروه « پانل اتحادیه آفریقا برای اجرای صلح در سودان» ملاقات کند.

در این ملاقات، رهبری این پانل که عبارت است از رؤسای جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، نیجریه و بُروندی شرکت خواهند داشت؛ ملاقاتی که در پشت درهای بسته صورت می گیرد.

رهبری این پانل بر عهده آقای امبکی رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی است.

ملاقات معاون رئیس جمهوری آمریکا با رهبران پیشین کشورهای آفریقائی در حالی صورت می گیرد که آفریقای جنوبی در هفته گذشته سخن از طرح صلح اتحادیه آفریقا برای پایان دادن به بحران لیبی و جنگ داخلی داشت. طرحی که بنا بر گفته ژاکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای جنوبی مورد قبول دولت لیبی نیز قرار گرفته است.

اعلام طرح صلح همزمان با سفر هیئتی بود که از سوی اتحادیه آفریقا برای دیدار و گفتگو با مخالفان قذافی راهی بنغازی شده بودند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید که روز ۲۶ فروردین در هواپیمای شماره یک نیروی هوائی آمریکا (ویژه سفرهای رئیس جمهوری) با خبرنگاران سخن می گفت، در پاسخ به این پرسش که وی ( پرزیدنت) چگونه فکر می کند، این که قذافی بالاًخره موقعیت خود را درک خواهد کرد یا بوسیله زور از راه های دیگری خواهد رفت، گفت که به گمان وی با توجه به مسدود کردن دارائی ها و از بین رفتن توانائی ها بی شک ( قذافی) مشاهده می کند که روزهایش به پایان رسیده است.

... و اما در واشنگتن گفته می شود که دولت اوباما در پی یافتن کشوری احتمالاً در قاره آفریقاست که در صورت وادار کردن قذافی به ترک قدرت در لیبی، وی را در خاک خود بپذیرد، هر چند که موجی از گزارش های جدید حاکی از آنست که هنوز هیچ رهبر معتبری در گروه های مخالف قذافی برای جانشینی دیکتاتور لیبی پدیدار نشده است*.

منابع مورد استفاده

دفتر مطبوعاتی معاون ریئس جمهوری، کاخ سفید

دفتر مطبوعاتی پرزیدنت اوباما، کاخ سفید

مقاله جیسون دیتز – ۱۰ آوریل

*نیویورک تایمز – ۱۶ آوریل

XS
SM
MD
LG