لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

نامه قذافی به نمایندگان کنگره آمریکا


نامه قذافی به نمایندگان کنگره آمریکا
نامه قذافی به نمایندگان کنگره آمریکا

سرهنگ قذافی در نامه ای به نمایندگان کنگره آمریکا از اقدام آنها در "ملامت" کردن رئیس جمهوری آمریکا برای ادامه جنگ در لیبی قدردانی کرده است.

قطعنامه ای که اخیرا توسط مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید، از پرزیدنت اوباما خواسته است بر اساس قانونی بنام "اختیارات جنگ"، هر چه سریعتر کنگره این کشور را در جریان چرائی و چگونگی علمیات نظامی در لیبی قرار دهد. اقای قذافی بدون اشاره به این قطعنامه، نمایندگان کنگره آمریکا را تشویق کرده تا به مباحث خود در مورد جنگ لیبی ادامه دهند.

در همین حال، شهر مصراته در لیبی شاهد دور جدیدی از نبرد میان شورشیان و قوای وفادار به سرهنگ قذافی ست.

حومه شهر مصراته در لیبی و شورشیانی که به اصطلاح با دست خالی در تلاش پاسخ به حملات نیروهای رژیم طرابلس اند، دور جدیدی از درگیری ها در لیبی که به کشته شدن بیش از سی تن و مجروح شدن تقریبا یکصد نفر دیگر منجر شده که اکثرا آنها را نیروهای شورشی تشکیل می دهند.

یکی از پزشکان بیمارستان حکیمیه آن شهر جنگ زده می گوید: "روز بسیار سختی بود. اتاق های عمل ما برای نجات مجروحان با تمام ظرفیت کار می کرد، و شهدا را هم از بعد از انجام تشریفات قانونی، به گورستان حمل می کردند."

در همین حال، با وجود تحرک جدید نیروهای رژیم لیبی در اطراف مصراته، وزارت خارجه آمریکا یکبار دیگر از ریزش اطرافیان سرهنگ قذافی خبر داده می افزاید: "انزوای این مرد افزایش یافته، و در روزهای اخیر تعدادی دیگری از نزدیکانش از اطراف او پراکنده شده اند. پیمان ناتو هم به حملات هوائی خود علیه پایتخت لیبی و سایر نقاط آن کشور ادامه می دهد، و از این طریق فشار بیشتری به سرهنگ قذافی وارد می شود."

شورشیان در بندر مصراته مدعی اند، یکی از دلایل تلفات نسبتا زیادشان درنبردهای اخیر با قوای وفادار به سرهنگ قذافی، عدم برخوردای کامل از حملات هوایی ناتو ست. عاملی که به گفته آنها به بن بست در جنگ منجر شده، و از شهرک اجدابیا در شرق، و ترمینال نفتی بوریقه در مرکز گرفته، تا تپه ماهورها در غرب لیبی، کم و بیش یکسان است.

در شرایط ادامه نبرد در غرب مصراته، گروهی که از آن شهر و به بنغازی در شرق لیبی گریخته بودند، اینبار با موتور لنجی مملو از آذوقه و دارو مجددا وارد بندر مصراته شدند.

XS
SM
MD
LG