لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

هشدار فرمانده ناتو به لیبی علیه حمله به شهروندان


ژنرال کانادایی چارلز بوچارد

در حالی که ناتو فرماندهی کامل عملیات هوایی بر فراز لیبی را بر عهده می گیرد، فرمانده آن روز پنجشنبه به نیروهای لیبی هشدار داد که ادامه حمله به شهروندان عاقلانه نخواهد بود.

ژنرال کانادایی چارلز بوچارد گفت ناتو بیش از ۱۰۰ هواپیما و ۱۲ کشتی جنگی در عملیاتی که روز پنجشنبه در آن بیش از ۹۰ پرواز صورت گرفت مستقر کرده است.

ناتو فرماندهی کامل تمام عملیات هوایی بر فرار لیبی را بامداد پنجشنبه از آمریکا، که از هنگام آغاز اجرای منطقه پرواز ممنوع در ۱۹ مارس نقش هدایت کننده ای داشته است، تحویل گرفت. بوچارد گفت انتقال بدون اشکال انجام گرفت.

تغییر فرماندهی در حالی صورت می گیرد که شورشیان لیبی پس از عقب نشینی در برابر نیروهای وفادار به معمر قذافی، در شرق کشور دوباره گروه بندی می کنند.

آرمان شورشیان زمانی که موسی کوسا، وزیر امور خارجه لیبی شام چهارشنبه به بریتانیا گریخت تقویت شد.

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی این اقدام را بی اهمیت دانست و گفت نیروهای دولتی به نبرد با شورشیان ادامه خواهند داد.

نیروهای طرفدار قذافی روز پنجشنبه به گلوله باران شورشیان در حالی که آتش نبرد در اطراف شهر بریقه زبانه می کشد ادامه دادند.

در این میان، رسانه های آمریکا گزارش می دهند سازمان سیا تیم هایی از ماموران خود را به لیبی فرستاده است، آنها وظیفه دارند به جمع آوری اطلاعات بپردازند و با نیروهای ضد قذافی تماس بگیرند. گزارش ها به نقل از مقام ها حاکی است که ماموران هویت و توانایی های نیروهای شورشی را پیش از آن که متحدان خارجی به بررسی کمک نظامی مستقیم به آنها بپردازند، بررسی خواهند کرد.

منابع بریتانیایی به نیویورک تایمز گفتند که نیروهای ویژه و افسران اطلاعاتی بریتانیا نیز در لیبی هستند.

در واشنگتن، کاخ سفید روز چهارشنبه در بیانیه ای تکرار کرد که آمریکا درباره تحویل اسلحه به نیروهای شورشی در لیبی تصمیمی نگرفته است. بیانیه در میان گزارش هایی صادر شد که حاکی است پرزیدنت اوباما مجوز محرمانه ای را برای تلاش های پنهانی جهت حمایت از شورشیان تایید کرده است.

پیشتر در روز چهارشنبه، سربازان وفادار به قذافی شورشیان را از شهرهای مهم ساحلی که چند روز قبل تصرف کرده بودند بیرون راندند و شورشیان در میان نبرد سنگین در اطراف شهرهای استراتژیک نفتی راس لانوف و بریقه عقب نشینی کردند.

XS
SM
MD
LG