لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

بریتانیا دیپلمات های لیبی را اخراج کرد


ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه درباره لیبی در وزارت امور خارجه در لندن. ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۱
ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه درباره لیبی در وزارت امور خارجه در لندن. ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۱

بریتانیا رسما دیپلمات های دولت معمر قذافی را اخراج کرده و شورای ملی انتقال مخالفان را به عنوان دولت مشروع کشور به رسمیت شناخته است.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه گفت این اقدام بر افزایش مشروعیت و کارآیی مخالفان و موفقیت آنان در نزدیک شدن به مردم لیبی در سراسر کشور استوار است. وی گفت بریتانیا با شورای انتقال همانند دولت های دیگر در سراسر جهان رفتار خواهد کرد. هیگ گفت شورای انتقالی در مسیر به وجود آوردن یک لیبی بازتر و دمکرات حرکت می کند که با روش قذافی که بی رحمی او علیه مردم مشروعیتش را سلب کرد، کاملا مغایر است.

آمریکا، فرانسه و بیش از ۳۰ کشور دیگر شورای ملی انتقال را به عنوان دولت موقت لیبی به رسمیت شناخته اند.

هیگ گفت تلاش های نظامی بین المللی جان هزاران لیبیایی را نجات داده است. هیگ همچنین اعلام کرد بریتانیا ۱۴۹ میلیون دلار دارایی های مسدود شده لیبی را برای کمک به مردم لیبی آزاد می کند.

تصمیم بریتانیا به شناسایی مخالفان لیبی یک روز پس از آن گرفته می شود که نخست وزیر لیبی گفت خروج قذافی مقوله ای برای بحث نیست.

البغدادی المحمودی روز سه شنبه همچنین گفت تا « تجاوز» ناتو متوقف نشود، راه گفتگو درباره بحران سیاسی لیبی باز نخواهد شد. او این نظر را در پی دیدار عبدالله الخطیب نماینده ویژه سازمان ملل متحد با رهبران مخالفان در بنغازی در روز دوشنبه ابراز داشت.

خطیب پس از ملاقات با دولت و مخالفان گفت روشن است که دو طرف در رسیدن به یک راه حل سیاسی بسیار از هم دور هستند. اما آنها همچنان به کار با سازمان ملل متحد پای بندند.

حملات هوایی ناتو در حالی ادامه دارد که شماری از کشورها تلاش های دیپلماتیک را جهت رسیدن به یک راه حل سیاسی برای مناقشه بین دولت قذافی و مخالفان دنبال می کنند.

XS
SM
MD
LG