لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

آزادی سرت


آزادی سرت

در هشتمین ماه از آغاز اعتراض های مردم لیبی علیه حکومت قذافی شهر سرت آزاد شد. سرت زادگاه معمر قذافی و واپسین سنگر پایداری نیروهای رژیم سرنگون شده بود. در پی آزادی سرت، انقلابی ها و مردم در کوچه و خیابان های این شهر جنگ زده به جشن و پایکوبی پرداخته اند.

سرهنگ یونس ابدالی فرمانده نیروهای نظامی شورای ملی انتقالی که فرماندهی عملیات آزادسازی شهر را برعهده داشت، به خبرگزاری ها گفت: سرت آزاد شده و از وفاداران به قذافی در شهر کسی نمانده است.

بازرسی خانه به خانه برای شناسایی عناصر وابسته به قذافی در سرت ادامه دارد. این در حالی ست که نیروهای شکست خورده وفادار به قذافی در تلاش برای فرار از شهر هستند. نیروهای شورای ملی انتقالی در سرت می گویند ۱۶ تن از آخرین جنگجویان وفادار به قذافی را زنده بازداشت کرده اند.

جنگجویان شورای ملی انتقالی بی درنگ پس از آزادی سرت به برافراشتن پرچم های سه رنگ لیبی به نماد لیبی آزادشده بر بالای ساختمان های دولتی و بناهای بزرگ شهر اقدام کردند. ساکنان باقیمانده در شهر نیز به استقبال از نیروهای شورای ملی انتقالی برخاسته، نسبت به بازگشت آرامش به شهر ابراز خشنودی کرده اند.

شورای ملی انتقالی با تایید آزادی سرت می گوید این رویداد در تاریخ معاصر لیبی یک نقطه عطف است.

عبدالمجید ملغتا هماهنگ کننده عملیات نظامی شورای انتقالی به خبرگزاری رویترز گفت: درگیری شدیدی برای شکست وفاداران قذافی و حلقه محافظان شخصی معمر قذافی صورت گرفت.

با این رویداد حاکمیت شورای ملی انتقالی بر سراسر خاک لیبی امکان پذیر شده است. مقام های شورای انتقالی بی درنگ اعلام کرده اند با تسلیم آخرین سنگر قذافی، روند پیشبرد دمکراسی و انتخابات آزاد و تضمین حقوق شهروندی مردم لیبی آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG