لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۷

سیف الاسلام قذافی در حمله به شهروندان لیبی نقش داشته است


سیف الاسلام قذافی در حمله به شهروندان لیبی نقش داشته است
سیف الاسلام قذافی در حمله به شهروندان لیبی نقش داشته است

لوئیس مورنو اوکامپو دادستان دادگاه بین المللی لاهه وابسته به سازمان ملل با استناد به شواهد و مدارک مستدل می گوید سیف الاسلام قذافی در حمله به شهروندان لیبیایی نقش داشته است.

شواهدی در دست است که نشان می دهد چگونه سیف الاسلام در برنامه ریزی برای حمله به شهروندان لیبیایی شرکت داشته است. استخدام مزدوران نظامی از ملیت های مختلف و انتقالشان به داخل خاک لیبی از جمله اقدامات سیف الاسلام برای حمله علیه شهروندان و پشتیبانی مالی از این عملیات و همچنین برنامه ریزی برای قتل و خونریزی از جمله اقدام های اوست.

دادستان دادگاه لاهه که برای شرکت در کنفرانسی در پکن پایتخت چین به سر می برد، در این باره به رسانه ها گفت: ما از طریق میانجی های غی ررسمی آگاه شدیم سیف الاسلام در پی کسب آگاهی از چگونگی روند رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه لاهه است تا بداند پس از محاکمه آیا به لیبی پس فرستاده خواهد شد یا تبرئه می شود. لوئیس مورنو اوکامپو افزود: «اما این مشخص است که ما هیچگونه معامله ای با وی نخواهیم داشت. این تصمیم اوست که مخفی شود، یا خود را تسلیم کند یا به کشور دیگری بگریزد.

دادستان دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی سازمان ملل متحد مستقر در لاهه هلند از ارتباطات سیف الاسلام با دادگاه بین المللی بر سر پرونده عمر البشیر رییس جمهوری سودان پرده برداشت و افزود: «من چند سال پیش در برلین با سیف دیداری داشتم. وی در آن روزگار قول داد از روند دادگاه بشیر حمایت کند. او پشتیبان دستگیری عمر البشیر بود و چندین بار به من تلفن زده و اطلاعاتی در این باره ارائه کرد.»

سیف الاسلام قذافی از پی اعتراضات گسترده مردمی علیه حکومت ۴۲ ساله پدرش با استخدام سربازان مزدور از کشورهای دیگر در سرکوب خونین مردم لیبی نقش عمده ای برعهده گرفت.

شورای ملی انتقالی لیبی می گوید سیف الاسلام در میان افراد قبیله طوارق که در دو سوی مرز لیبی و نیجر پراکنده اند، به سر می برد.

XS
SM
MD
LG