لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۱

ترکیه: عملیات ناتو در لیبی ادامه خواهد یافت


مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی انتقال لیبی و احمد داوداغلو وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی در بنغازی، لیبی. ۲۳ اوت ۲۰۱۱
مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی انتقال لیبی و احمد داوداغلو وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی در بنغازی، لیبی. ۲۳ اوت ۲۰۱۱

احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه می گوید ناتو تا برقراری کامل امنیت در لیبی به عملیات نظامی در آن کشور ادامه خواهد داد. او این موضوع را در حالی عنوان می کند که آتش جنگ در طرابلس زبانه می کشد و در همین حال رهبران جهان به فشار بر قذافی برای کناره گیری از قدرت ادامه می دهند.

احمد داوداوغلو روز سه شنبه در بنغازی، قرارگاه مخالفان قذافی، به خبرنگاران گفت دارایی های مسدود شده لیبی باید برای مردم کشور که نیازی فوری به منابع مالی دارند آزاد شود. وی پشتیبانی ترکیه از شورای ملی انتقال را، در حالی که مخالفان به جنگ برای در دست گرفتن کنترل قرارگاه قدافی ادامه می دهند، تکرار کرد.

شامگاه دوشنبه، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت حکومت قذافی «به پایان می رسد و از او خواست از خونریزی بیشتر جلوگیری کند و از نیروهای قذافی خواست سلاح هایشان را به خاطر لیبی زمین بگذارند. آقای اوباما همچنین از نیروهای مخالف خواست یک دولت دمکراتیک از راه های «صلحجویانه، فراگیر و عادلانه» بنا کنند.

مصر روز دوشنبه شورای ملی انتقال را به عنوان نماینده مردم لیبی به رسمیت شناخت.

اتحادیه عرب، تشکیلات خودگردان فلسطینی و مراکش نیز بر پشتیبانی خود از مخالفان قذافی تاکید گذاشتند. خبرگزاری دولتی مراکش گفت وزیر امور خارجه مراکش روز سه شنبه به بنغازی می رود.

پیشتر در روز دوشنبه، بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواهان «انتقال آرام» قدرت در لیبی شد و گفت سازمان ملل متحد آماده است به مردم لیبی کمک کند. بان کی مون گفت او این هفته درباره لیبی با سازمان های عمده از جمله اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب جلسات فوری تشکیل می دهد.

در پاریس، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه به صدای آمریکا گفت دوره قدافی به سرآمده است. نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه از رییس شورای انتقال لیبی دعوت کرد در روزهای آینده به پاریس برود. فرانسه نخستین کشوری بود که شورای ملی انتقال را به عنوان نماینده مشروع مردم لیبی به رسمیت شناخت.

روسیه روز دوشنبه گفت امیدوار است استیلای مخالفان بر لیبی به خونریزی فرساینده که رنج و ناراحتی برای مردم به بار آورده است پایان دهد. وزارت امور خارجه روسیه جامعه بین المللی را تشویق کرد در امور داخلی لیبی مداخله نکند.

چین روز دوشنبه گفت به «انتخاب مردم لیبی احترام می گذارد» و امیدوار است ثبات به زودی به کشور بازگردد.

نخست وزیر بریتانیا گفت پیشروی مخالفان به سوی طرابلس به انقلاب های بهار عرب در خاورمیانه برای کمک به پی ریزی دمکراسی در منطقه کرده است. او گفت لندن به زودی قادر خواهد بود سرمایه های خارجی لیبی را برای استفاده مردم کشور آزاد کند.

سفیر لیبی در اتحادیه آفریقا پرچم دوره قذافی را از سر در سفارت در آدیس آبابا پایین کشید و پرچم پیش از قذافی را که مخالفان از ان استفاده می کنند به جای آن نصب کرد.

XS
SM
MD
LG