لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

اتحادیه عرب اجرای پرواز ممنوع بر فراز لیبی را محکوم کرد


اتحادیه عرب اجرای پرواز ممنوع بر فراز لیبی را محکوم کرد
اتحادیه عرب اجرای پرواز ممنوع بر فراز لیبی را محکوم کرد

یک هفته پس از درخواست از سازمان ملل متحد برای اعمال منطقه پرواز ممنوع در لیبی، اتحادیه عرب حمله هوایی بین المللی به این کشور شمال آفریقا را محکوم کرد.

امر موسی، دبیرکل اتحادیه عرب روز یکشنبه گفت نحوه اجرای سیاست پرواز ممنوع بر فراز لیبی از سوی سازمان ملل متحد، فراتر از آن چیزی است که اتحادیه عرب می خواست.
او به خبرنگاران در قاهره گفت که اتحادیه عرب خواستار حفاظت از غیرنظامیان در مقابل حملات هوایی شد.

همزمان، روسیه از جامعه بین الملل خواست آنچه را که آن را استفاده «یکسره» از زور در لیبی خواند، متوقف کند. روسیه عملکرد نیروهای ائتلاف علیه لیبی را کشتار غیرنظامیان خواند.

وزیر خارجه روسیه با صدور بیانیه ای در روز یکشنبه گفت حملات هوایی علیه لیبی شامل حمله به اهداف غیرنظامی نیز بود که طی آن ۴۸ غیرنظامی کشته و بیش از ۱۵۰ نفر مجروح شدند. روسیه همچنین اعلام کرد شماری از گروه دیپلماتیک و شهروندان خود را از طرابلس خارج می کند.

چین و روسیه، هنگام صدور قطعنامه روز پنجشنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره لیبی، از آن حمایت نکردند.

اتحادیه آفریقا نیز از جامعه بین الملل خواست تا از قطعنامه صادره شورای امنیت که خواستار «به کار گیری تمامی تمهیدات لازم» برای حمایت از غیرنظامیان لیبی و تحکیم آتش بس می شود، حمایت نکنند. گروهی پنج نفره از رهبران اتحادیه عرب قرار بود برای ملاقات با معمر قذافی رهبر لیبی در روز یکشنبه به طرابلس سفر کنند اما این سفر لغو شد.

همزمان، پاپ بندیکت شانزدهم با صدور بیانیه ای رهبران نظامی و سیاسی جهان را به در نظر داشتن تامین امنیت شهروندان و اطمینان یافتن از دسترسی به کمک های بشردوستانه فراخواند.

XS
SM
MD
LG