لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

اتحادیه عرب ایجاد ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بررسی می کند


اتحادیه عرب ایجاد ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بررسی می کند
اتحادیه عرب ایجاد ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بررسی می کند

وزیران اتحادیه عرب برای بحث درباره امکان ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی در قاهره جمع شده اند. هدف این است که معمر قذافی برای پایان دادن به حملات هوایی مرگبار علیه شورشیان زیر فشار قرار گیرد.
رویترز بنقل از وزیر امور خارجه عمان می گوید اگر اتحادیه مسئولیتی قبول نکند، امکان دارد یک «مداخله خارجی ناخواسته» در لیبی صورت گیرد.
کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید او برای بحث درباره وضع لیبی با اتحادیه عرب و بررسی تاثیر تحریم ها بر طرابلس به قاهره خواهد رفت. روز جمعه، رهبران اتحادیه اروپا در جلسه ای در بروکسل موافقت کردند شورای ملی اوپوزیسیون لیبی را بعنوان یک نهاد سیاسی مشروع برسمیت بشناسند.
مصطفی عبدالجلیل رهبر شورا در مصاحبه هایی با خبرگزاری های غربی در روز شنبه از ایجاد ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی حمایت کرد.
اتحادیه آفریقا می گوید هیاتی برای کار با مقامات لیبی جهت حل بحران کشور تشکیل داده است. این هیات رهبرانی را از آفریقای جنوبی، موریتانی، اوگاندا، مالی و جمهوری دمکراتیک کنگو شامل می شود.
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت او در بررسی پاسخ ممکن به سرکوب معترضین در لیبی، هیچ گزینه ای را کنار نگذاشته است.
کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید بنظر می رسد لیبی اینک در حالت جنگ داخلی قرار دارد. سازمان ملل متحد می گوید مناقشه تا کنون بیش از یک هزار تن را کشته و بیش از ۲۵۰ هزار نفر را ناچار ساخته است از لیبی فرار کنند.

XS
SM
MD
LG