لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

فرانسه اوپوزیسیون لیبی را برسمیت می شناسد


فرانسه اوپوزیسیون لیبی را برسمیت می شناسد
فرانسه اوپوزیسیون لیبی را برسمیت می شناسد

فرانسه شورای حاکم موقت اوپوزیسیون لیبی را بعنوان نماینده «مشروع» مردم لیبی برسمیت می شناسد.
دولت فرانسه روز پنجشنبه گفت قصد دارد با شورا، مستقر در بندر بنغازی، سفیر مبادله کند. شورشیان در قیامی مرگبار علیه معمر قذافی کنترل شهر را بدست گرفتند.
تصمیم فرانسه در حالی اعلام می شود که اعضای ناتو دو روز مذاکره درباره امکان برقراری ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را آغاز کردند. هدف این است که حملات هوایی نیروهای طرفدار قذافی متوقف شود.
رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در مذاکرات در بروکسل حضور دارد و، بگفته یک مقام ارشد آمریکایی، اعضا را از چگونگی آمادگی های آمریکا برای عملیات پاسخی اضطراری و کوشش های امدادی در لیبی آگاه خواهد ساخت.
مقامات غرب ابراز نگرانی کرده اند که تاثیر ناحیه پرواز ممنوع بر متوقف شدن خشونت محدود خواهد بود. اما دیپلمات های ناتو می گویند اگر دولت لیبی به حملات بر غیر نظامیان شدت بخشد، حمایت از چنین اقدامی زیاد خواهد بود.
وزیران اتحادیه اروپا نیز برای بحث درباره لیبی در بروکسل جلسه ای تشکیل می دهند.
معاون وزارت امور خارجه لیبی برای بحث درباره بحران کشورش با همتای یونانی خود، در پیشاپیش جلسه اتحادیه، به آتن رفته است. وزارت امور خارجه یونان می گوید کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جلسه آتن را تصویب کرد.
دیپلمات هایی از پرتقال گفت و گوهای مشابهی با مقامات لیبی انجام داده اند.
بریتانیا و فرانسه پیش نویس یک قطعنامه سازمان ملل متحد را تدوین می کنند که اجازه می دهد ناحیه پرواز ممنوع برقرار شود. مشاوران ارشد پرزیدنت باراک اوباما روز چهارشنبه وضع در لیبی و گزینه های باقیمانده، از جمله کار با شریکان بین المللی برای برقراری ناحیه پرواز ممنوع را بررسی می کنند.
قذافی گفته است اگر کشورهای غربی چنین کاری انجام دهند، لیبیایی ها علیه آنها اسلحه بدست خواهند گرفت.
روز پنجشنبه همچنین روسیه اعلام کرد فروش اسلحه به لیبی را ممنوع خواهد ساخت.
و آلمان دستور داده است حساب های بانک مرکزی لیبی و سازمان سرمایه گذاری لیبی مسدود شود.

XS
SM
MD
LG