لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۳

ناتو در بحران لیبی مداخله نمی کند


ناتو در بحران لیبی مداخله نمی کند
ناتو در بحران لیبی مداخله نمی کند

دبیرکل ناتو می گوید اتحادیه قصد ندارد در ناآرامی در لیبی مداخله کند.
آندرس فوگ راسموسن این موضوع را روز پنجشنبه در اوکراین عنوان کرد و گفت ناتو در خواستی برای چنین مداخله ای دریافت نکرده است، و تاکید کرد هر عمل ناتو باید بر ماموریت سازمان ملل متحد استوار باشد.
راسموسن گفت وضع لیبی ناتو یا متحدان آنرا تهدید نمی کند، اما افزود ممکن است یک بحران آوارگان را موجب شود.
پیشتر، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت سرکوب خشونت بار در لیبی معیارهای بین المللی را نقض می کند و به تیم امنیت ملی خود دستور داده است «مجموعه کاملی از گزینه ها» را برای مقابله با بحران آماده کند.
آقای اوباما روز چهارشنبه گفت مهم است که ملت های جهان درباره پاسخ بیرحمانه شبه نظامیان و طرفداران معمر قذافی به معترضین، با یک صدا سخن بگویند.
رییس جمهوری، در نخستین اظهار نظر رسمی نسبت به آشوب در لیبی، رنج و خونریزی را «منزجر کننده و غیر قابل قبول» نامید و گفت حقوق انسانی جهانی قابل مذاکره نیست و باید به آن احترام گذاشته شود.
اندونزی روز پنجشنبه در محکوم کردن خشونت در لیبی به کشورهای دیگر پیوست. رییس جمهوری گفت او نگران وضع است و از سازمان ملل متحد خواست برای متوقف ساختن خشونت گام هایی بردارد.
در این میان، یک گروه ناظر در آمریکا روز پنجشنبه گفت شاخه القاعده در شمال آفریقا در بیانیه ای با معترضین مخالف قذافی ابراز همبستگی کرده است.
پریزیدنت اوباما گفت او هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه را جهت شرکت در گفت و گوهای بین المللی درباره لیبی به ژنو می فرستد.
اتحادیه اروپا قبلا تصمیم گرفته است تحریم هایی را علیه لیبی آماده کند.
پیشتر در روز چهارشنبه، کلینتون گفت آمریکا برای فرستادن پیامی روشن به دولت لیبی، که خشونت غیر قابل قبول است و رژیم قذافی باید مسئول اعمالش شناخته شود، با شریکان بین المللی خود کار می کند.
روز چهارشنبه همچنین بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر خشونت در لیبی را محکوم کرد و گفت حملات به مردم قوانین بین المللی را بشدت نقض می کند.

XS
SM
MD
LG