لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

پیشنهاد دپیلمات ها برای آتش بس در لیبی


پیشنهاد دپیلمات ها برای آتش بس در لیبی
پیشنهاد دپیلمات ها برای آتش بس در لیبی

دیپلمات هایی از قدرت های جهان برای بررسی آینده سیاسی لیبی بدون معمر قذای در لندن جمع شده اند .

شرکت کنندگان در کنفرانس در روز سه شنبه عهد کردند به حملات هوایی متحدان جهت اجرای قطعنامه سازمان ملل متحد که اجازه می دهد برای حفاظت از غیر نظامیان از زور استفاده شود، ادامه دهند.

بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد قول داد رهبری کوشش های جهانی برای کمک به مردم لیبی را بر عهده گیرد و خواهان پایان جنگ بین نیروهای شورشی و وفاداران قذافی شد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا شکایت کرد که نیروهای وفادار به قذافی به «حملات جنایتکارانه» بر ساکنان شهر مصراته، در حالی که شورشیان به نبرد با سربازان طرفدار دولت ادامه می دهند، دست می زنند.

کامرون هنگام گشایش کنفرانسی که برای بررسی تحولات بعدی در لیبی تشکیل شده است گفت قذافی به نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، که استفاده از زور برای حفاظت از غیر نظامیان را تجویز می کند، ادامه می دهد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت قدرت های جهانی با استفاده از حملات هوایی برای از کار انداختن ارتش قذافی از یک کشتار جمعی جلوگیری کردند. وی افزود حملات ادامه خواهد یافت تا آن که قذافی دستورات سازمان ملل متحد را رعایت کند.

در کنفرانس لندن، که طرحی را برای خروج قدافی از قدرت بررسی می کند، حدود ۴۰ وزیر امور خارجه شرکت دارند.

تعدادی از کشورهای عربی نیز به عنوان نمایندگان جامعه عرب و اتحادیه آفریقا حضور یافته اند.

خانم کلینتون پیشتر با محمود جبریل، نماینده اپوزیسیون لیبی ملاقات کرد.

یک مقام بلندپایه دولت اوباما روز سه شنبه گفت آمریکا به زودی نماینده خود را برای ملاقات با رهبران شورشی به لیبی خواهد فرستاد.

وی گفت کریس استیونس برای برقراری ارتباط های بهتر با گروه های خواهان برکناری قذافی به بنغازی، قرارگاه شورشیان، سفر خواهد کرد. این اقدام به معنای رسمی شناختن اپوزیسیون نیست.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه، گفت ایالات متحده وقتی منافع و ارزش های آن تهدید می شود باید عمل کند.

او گفت تردیدی نیست که اگر قذافی در قدرت نمی بود، لیبی و جهان وضع بهتری می داشت. اما یادآور شد گسترش ماموریت نظامی که سازمان ملل متحد اجازه داده است و گنجاندن تغییر رژیم در آن اشتباه خواهد بود.

هدف از سخنرانی پاسخ به نگرانی های قانون گذاران و کسانی بود که از آقای اوباما به دلیل روشن نساختن هدف ها آمریکا در لیبی انتقاد کرده اند.

در این میان، بریتانیا ابراز امیدواری کرده است کنفرانس لندن تعهد بین المللی به عمل نظامی در لیبی را، که سازمان ملل متحد اجازه داده است، تقویت کند.

روز دوشنبه، نخست وزیر بریتانیا و نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه از معمر قذافی خواستند از مقام خود کناره گیری کند.

وزیر امور خارجه ایتالیا طرحی را پیشنهاد کرد که آتش بس، خروح قذافی و چارچوبی برای گفت و گو بین شورشیان و رهبران قبیله ای را پیشنهاد می کند.

روسیه با مداخله نظامی بین المللی در لیبی مخالفت کرده است. سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روز دوشنبه گفت حملات ائتلاف به نیروهای طرفدار قذافی از آنچه سازمان ملل متحد اجازه داده فراتر رفته است.

XS
SM
MD
LG