لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۵

انصراف گروه ۸ از ایجاد منطقه ممنوعه پرواز بر فراز لیبی


جلسه وزیران در پاریس
جلسه وزیران در پاریس

قدرت های جهای برای فرونشاندن بحران لیبی، به اقدامات اقتصادی به جای گزینه های نظامی نگاه می کنند.

وزیران امور خارجه گروه هشت روز سه شنبه در جلسه ای در پاریس از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستند در تلاش برای وادار ساختن معمر قذافی رهبر لیبی به استعفا، فشار بیشتری بر او وارد آورد.

با این حال، گروه در حمایت از ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی، با اتحادیه عرب همصدا نشد.

دیپلمات ها گفتند وزیران امور خارجه گروه هشت از سازمان ملل متحد درخواست خواهند کرد برای زیر فشار گذاشتن قذافی از اقدامات اقتصادی استفاده کند.

پیشتر، فرانسه و بریتانیا در تلاش برای متقاعد ساختن وزیران گروه هشت به حمایت از برقراری منطقه ممنوعه پرواز بر فراز لیبی با مقاومت روبرو شده اند.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان از جمله کسانی است که در جلسه وزیران در پاریس در روز سه شنبه ابراز تردید کرد و گفت کشور او مایل نیست در شمال آفریقا به جنگ کشیده شود و می خواهد از آنچه می تواند یک «سراشیبی» باشد پرهیز کند. روسیه نیز ابراز نگرانی کرده است. نماینده آن کشور در سازمان ملل متحد می گوید پیش از موافقت با برقراری منطقه ممنوعه پرواز باید به یک سلسله پرسش های اساسی پاسخ داده شود.

در این میان، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه اجلاس گروه هشت با نمایندگان شورای ملی اپوزیسیون لیبی گفت و گو کرد. مقامات آمریکایی می گویند کلینتون پس از ملاقات با محمود جبریل در روز دوشنبه، موافقت کرد درخواست گروه برای کمک خارجی را بررسی کند.

گروه هشت ایتالیا، کانادا، ژاپن، و نیز بریتانیا، فرانسه، روسیه، آلمان و آمریکا را شامل می شود.

جداگانه، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران به قدرت های غربی علیه وضع منطقه ممنوعه پرواز بر فراز لیبی هشدار داد. او در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی اسپانیایی گفت مداخله نظامی خارجی وضع را در لیبی بدتر خواهد کرد.

روز شنبه، اتحادیه عرب موافقت کرد از سازمان ملل متحد درخواست کند چنین ناحیه ای را به وجود آورد.

XS
SM
MD
LG